Vatan, Namus, İttihad - Timaş Yayınları

vatan-namus-ittihad-9786256767171.jpg
Yeni

Vatan, Namus, İttihad

Her seferinde bir parçası koparılan İmparatorluğun yok oluşunu seyretmek yerine, hemen her karışında ölümü göze alan İttihadçıların hikâyesi…
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Sayfa / Ebat: 288s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’24 / Nisan’24
Baskı Sayısı: 3
ISBN: 978-625-6767-17-1
Barkod: 9786256767171
Üst Başlık: İttihad ve Terakki Neden Tartışılmalı?
190.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Saptırma ve intikam amaçlı çiziştirmelerin, yazıştırmaların etkisi elan devam ediyor; bugün de İkinci Meşrutiyet Dönemi ele alınırken yoğun ön yargılar gündeme geliyor. Bir de sonradan ne olduğunu bilmenin rahatlığıyla karmaşa içinde geçmiş bir dönemi izah ve bugüne nakletmekte kolaycılığa kaçmak; Osmanlı İmparatorluğu'nun ayakta kalması için verilen son mücadeleyi yok sayıp, “Sonra’nın Kılıcı”nı kuşanarak lider bir nesle sövmekte rahatsız edici çok şey var. Bu sövüp sayma kadar, eninde sonunda Osmanlılar adına verilmiş bir ölüm kalım mücadelesinin söz konusu olduğunun unutulması da insanın yüreğine girmiyor. Ters ve kötü gitmiş her şeyin “İttihadçılar”ın kapısının eşine yığılması yoluyla bir sağıltım sağlanmış olacağının zannedilmesi ise doğru ve bilimsel değil.

---

İttihad ve Terakki liderliğindeki Osmanlılar, belki de olmamaları gereken bir yerde boy göstermeye kalkıştılar; sonunda da kendilerinden teknik donanım ve teçhizatta üstün ordular karşısında yenildiler. Ama mesele savaşta yenilip yenilmemek değil, zorlanan bir kadere teslim olmamaktı… Onlar, kaderlerinin Büyük Güçler tarafından kendilerine tebliğ edildiğini görmek yerine, kalplerini ellerine alıp, kaderlerini her şeye rağmen seçmiş olmayı tercih ettiler.

Altay CENGİZER

En önemli cümle
Aslında modern Türkiye, bugün sahip olduğu pek çok kazanımı, İmparatorluğun yaşadığı derin buhrana borçludur.
Bu kitap neden önemli
* Seri editörü Hakan Boz, bu alanda yaptığı çalışmalarla göz doldurmaya devam ediyor. * Serinin bu kitabı da kolay üslubu ve ilgi çeken konularıyla hızlıca ve bıkmadan kendini okutuyor. * Çalışmada İttihat ve Terakki alanında dünya çapında en önemli isimlerden olan Feroz Ahmad yanında Ahmet Tetik, Altay Cengizer, Asaf Özkan, Atilla Can Akarcalı, Gökberk Yücel, Hakan Boz, İlyas Kara, Mehmet Doğan, Nevzat Artuç, Oğuzhan Murat Öztürk gibi isimlerin makaleleri yer alıyor. * Jön Türklükten İttihadçılığa Tarihsel Dönüşüm, Eski Avrupa Sona Ererken İmparatorluk için Direnen Jön Türkler, İttihad ve Terakki Cemiyeti’nin Kongreleri ve Merkez-i Umumisi, Kimlik, İdeoloji ve Cemiyet, Coğrafyanın İzinde Son Osmanlılar: İttihad ve Terakki, İttihadçıların İttihad-ı İslâm Siyaseti, İttihad ve Terakki Dönemine Dair Bir İç Politika Denemesi, İttihad ve Terakki’nin Dış Politikası, Dönem Hatıratları Işığında İttihad Terakki ve İttihadçılar, Fikir-Siyaset Sarmalında İttihad ve Terakki Etkisi ve daha pek çok mevzu etraflıca analiz ediliyor.
Anahtar kelime
İttihat Ve Terakki, Teşkilat-ı Mahsusa, Enver Paşa, I. Dünya Savaşı, II. Meşrutiyet'in ilanı, II. Abdülhamid, Jön Türkler, İttihad-ı İslam, İttihatçılık, Genç Subaylar, Hatıratlar, Hatıratlarda İttihatçılık, Genç Kalemler

Diğer kitaplara göz atın