Yaralı Damat - Timaş Yayınları

yarali-damat-9786050848694.jpg
Yeni

Yaralı Damat

Güneşe doğru açılan lotus çiçeğinin kökleri çamurun derinliklerine uzanır.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 368s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’24 / Nisan’24
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4869-4
Barkod: 9786050848694
Üst Başlık: Jungiyen Psikolojiye Göre Kadın ve Erkekteki Erillik
265.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Patriyarki kadın ve erkeği birbirinden nasıl uzaklaştırdı? Aradaki farkı kapatma çabalarımız neden başarısız oluyor? Bilinçdışı dinamikleri anlamak neden önemli? Rüyalarımız kendimizi, ilişkilerimizi, gezegenimizi iyileştirmede bize nasıl yol gösterebilir? Bunlar bu kitapta ele alınan sorulardan birkaçı.
Jungiyen analist, mitopoetik yazar, şair ve aktivist Marion Woodman, bu kitapta her bireyde mevcut olan erillik ve dişilliği, içsel bir ahenge ulaşmaya çabalayan iki enerji olarak ele alıyor ve bunların gelişimine odaklanıyor. Bu enerjilerin başkalarına yansıtılması halinde sekteye uğrayan olgunlaşma sürecinden ve çalınan özgürlükten bahsediyor.

Yaralı Damat, kendi alanında bir çığır açarak patriyarkinin ruhsallığımız üzerindeki etkisini keşfe çıkıyor. İçsel dinamiklerle kurulan sakatlayıcı ilişkinin bir kadının (ve erkeğin de) kendine bakışını hangi yollardan baltaladığını; manevi hayatını nasıl yoksunlaştırdığını ve onu nasıl kendi gerçekliğini savunamaz hale getirdiğini inceliyor.

Bilinçdışının sağaltıcı dinamiklerini göstermek için şiir, mit, rüya analizi ve kişisel deneyimlerinden aldığı güçlü imgeleri kullanan Woodman, içimizdeki eril ve dişil parçaların entegrasyonuna duyduğumuz açlığı birden fazla düzeyde besleyen, zekâmıza olduğu kadar duygularımıza da hitap eden bir içerik sunuyor.

Ülkemizde Jungiyen psikoloji metinlerinin çoğalmasında azımsanmayacak bir katkısı olan Özgür Ertana’nın özenli çevirisi, notları ve önsözüyle…

Editörün görüşü
Post-Jungiyen psikolojinin en önemli isimlerinden biri olan Marion Woodman, anima ve animus kavramlarını merkeze koyarak mitoloji, arketipler, rüyalar ve edebi metinlerden beslenen bir içerikle kadın ve erkekte erillik konusunu derinlemesine ele alıyor. Jungiyen Psikoloji kitaplığımızdaki diğer eserler gibi bu kitap da Özgür Ertana tarafından tercüme edildi. Woodman’ın şiirsel dili ile Ertana’nın Jungiyen literatüre ve dile hakimiyeti bir araya gelince edebi metin lezzetinde bir iş ortaya çıktı.
En önemli cümle
Yaralı damat hem erkeğin hem de kadının içindedir. Kadınlar kadar erkekler de cinsiyetler arasındaki farklılıkları, onları tamamen birbirine zıt gören, birini diğerinden aşağı veya üstün kılacak ölçüde abartan patriyarkinin kurbanı olmuşlardır. Ortaya çıkan sonuç iki taraf için de bir trajedidir; taraflardan hangisinin daha çok acı çektiğini anlamaya çalışmak boş yere çaba sarf etmek olur.
Bu kitap neden önemli
Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını okuyanların muhakkak ilgi göstereceği bir içerik. Sadece analitik bir kitap değil, aynı zamanda edebi eser tadı veren şiirsel bir metin. Jungiyen psikolojide kolektif bilinçdışı önemli bir kavram olduğu için kültürel öğeler, mitolojik unsurlar ve geleneğin getirdiği temalar kitapta kendine önemli bir yer buluyor. Bedene mühürlenmiş ama fark edilmemiş travmaları bilinç düzeyine çıkarmaya yönelik okumalara katkı sağlayacak bir içerik sunuyor.

Diğer kitaplara göz atın