İmadüddin Halil - Timaş Yayınları

İmadüddin Halil

1941 yılında Irak’ın Musul kentinde dünyaya geldi. Lisans diplomasını 1962 yılında Bağdat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümünden onur derecesiyle aldı. Yüksek lisans diplomasını İslam Tarihi alanında (İmadüddin Zengi) adlı tezi ile 1965 yılında Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yüksek Araştırmalar Enstitüsünden takdir derecesiyle aldı. Doktor unvanına, 1968 yılında yine İslam tarihi alanında (Şam ve Fırat Vadisinde Emirlikler. M. 1072-1410) adlı tezi ile Kahire Aynü Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde birincilik onur derecesi ile sahip oldu.
Musul Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde sorumlu olarak çalıştı. 1967-1977 yılları arasında Musul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yardımcı profesör, öğretim görevlisi ve dekan olarak bulundu. 
1989’da profesör unvanına sahip oldu. 1987-1992 yılları arasında Erbil’de Selahaddin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İslam Tarihi, Tarih Felsefesi ve Araştırma Metotları Profesörü olarak çalıştı. Daha sonra sırasıyla Musul Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai’de Arap ve İslami Araştırmalar Fakültesi’nde, Ürdün’de Zerka Üniversitesi’nde, Musul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde görev yaptı. İslam tarihi, tarih metodolojisi, İslam edebiyatı, İslam düşüncesi alanlarında çok sayıda esere imza atan İmamüddin Halil şu anda Kuveyt’te yaşıyor.
Eserler yükleniyor...