dunyayi-sirtinda-tasiyan-balik-9786050834697.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Dünyayı Sırtında Taşıyan Balık

Aklınızın denizlerinde yüzen bir balık, kalbinizin kıyılarına vuran dalgalar yaratır.
Marka: Genç Timaş
Kitaplık: Gençlik Kitaplığı
Diziler: Gümüş Romanlar
Sayfa / Ebat: 176s. / 13,5x20,5
İlk ve Son Baskı: Aralık’20 / Ocak’22
Baskı Sayısı: 6
ISBN: 978-605-08-3469-7
Barkod: 9786050834697
30.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

 “Aklınızın denizlerinde yüzen bir balık, kalbinizin kıyılarına vuran dalgalar yaratır.”

 

Tebriz’de bir sokak çocuğu olarak yaşayan Emir için dünyanın bütün sesleri onun duyabildiği kadardı. Fakat iyi duyamayan kulakları, kalbinin hissetmesine veya zihninin hayaller kurmasına engel değildi. Tesadüfen gördüğü kırmızı balığın, hayatını değiştireceğinden tümüyle habersiz olan Emir, onu özgürlüğüne kavuşturmak isterken farkında olmadan kendisini balıkla özdeşleştirmişti. Kendi özgürlüğü, kırmızı balığın özgürlüğüne bağlıydı sanki.

 

Annesiz babasız, yuvasız ve sevgisiz yaşamanın zorluğuna İran ile Irak arasında yıllardır süren savaş da eklenince sokaktaki yaşam artık daha tehlikeliydi. Hayallerinin ve umutlarının peşinde hayatının ışığını arayan Emir, korkunç bir savaşın gölgesinde uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkmak üzereydi.

 

Düşperest serisi ve Canım Arkadaşım kitaplarının yazarı Özgür Balpınar’ın masalsı kaleminden, dünyayı olduğu gibi değil olması gerektiği gibi gösteren umut dolu bir hikâye.

Editörün görüşü
Özgür Balpınar, naif ve leziz edebi diliyle, bir gencin hikayesiyle, özgürlüğe, umuda, hayata dair etkileyici mesajlar veriyor.
Bu kitap neden önemli
-Özellikle Emir ve arkadaşlarının yaşantısı gerçek suç nedir, kötülük nedir gibi kavramları sorgulatıyor ve okuru adalet sistemi hakkında düşündürüyor. -Yersizlik, yurtsuzluk ve kimsesizlik gibi kavramları ele alıyor. -Okuru empati kurmaya iten, sokak çocukları hakkında düşündüren bir yapıt. -Savaşın kötü ve acı yönlerini anlatan, savaş karşıtı bir kitap. -Küçük Kara Balık, Şehname, “Kuş Ölümlüdür Sen Uçmayı Hatırla gibi kitaplara göndermeler yapan, bu metinlerle bağ kuran bir eser. -Samed Behrengi, Furûğ Ferruhzâd, Majid Majidi gibi İran kültürünün önemli isimlerinin kitaplarına, şiirlerine ve filmlerine göndermeler mevcut. -İran kültürünü yansıtmayı hedefleyen, okura yeni kapı açmaya çalışan bir yapıt.
Anahtar kelime
İran, Savaş, Yalnızlık, Yurtsuzluk, Mücadele, Ahlak, Adalet, Özgürlük, Büyüme, Doğa, Umut, Sevgi

Diğer kitaplara göz atın