Dolunayın Özgür Kadınları - Timaş Yayınları

dolunayin-ozgur-kadinlari-9786050844092.jpg
Yeni
Popüler

Dolunayın Özgür Kadınları

Ruh-Zihin-Beden Bütünlüğünde, Ay Işığından Kadına 28 Günlük Bir Yolculuk
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Popüler Bilim
Diziler: Popüler Bilim
Sayfa / Ebat: 160s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Şubat’22 / Şubat’22
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4409-2
Barkod: 9786050844092
Üst Başlık: Ruh-Zihin-Beden Bütünlüğünde Ay Işığından Kadına 28 Günlük Bir Yolculuk
39.50 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Zihin-beden, insan-doğa ayrışmalarının olmadığı kültürlerde, özünün bilincindeki kadınlara göre ay hali kutlanmaya değer bir doğuş, bir yenilenmeydi. Peki ne oldu da bu durum değişti? Kadının doğasına ait menstrual döngü nasıl “hastalık” olarak algılanmaya başladı. Dolunayın Özgür Kadınları, bu soruların cevaplarını bulmak için sizi 28 günlük bir yolculuğa çıkarıyor. 
Op. Dr. Ayşe Duman, kitap boyunca çok önemli bir sorunun peşine düşüyor: Hiçbir organın fonksiyonu ağrılı değilken menstruasyon neden ağrılı olsun?
Siz de bu soruyu sormaya başladıktan sonra kitapta yer alan her günde katman katman açılan “nedenler silsilesi” ile karşılaşacaksınız. Silsilenin içinde menstrual döngü esnasında değişen hormonlar ve duygular da var; tarihsel süreçte ve günümüzde kadının ritmini bozan tutum, tavır ve inanışlar da… Tüm bunların dolunay ile ne gibi bir ilişkisi olduğu ise kitabın en keyifli sürprizi…
Dolunayın Özgür Kadınları, kadının kendini, gücünü, bedenini ve varoluşunu, ruh-zihin-beden bütünlüğünde anlamasını sağlayacak yolun taşlarını döşeyen, başvuru niteliğinde önemli bir kaynak…
 
Editörün görüşü
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman uzun yıllara dayanan mesleki tecrübesini kadın sağlığına bütüncül bakışla birleştiriyor. Kadınların her ay yaşadıkları menstrual döngüyü işin fiziksel, zihinsel, duygusal, kültürel boyutlarının her birini teker teker ele alarak işliyor.
Bu kitap neden önemli
Dr. Ayşe Duman, okurlarını kadını daha yakından, ruh-zihin-beden bütünlüğünde anlamak, kadın sağlığını etkileyen bileşenleri fark etmek üzere bir yolculuğa çıkarıyor. Kadınların 28 günlük döngüsünün Ay'ın döngüsüne benzerliğinden hareketle bu yolculuğun en güzel eşlikçisi olarak Ay'ı belirliyor. Ve böylece bu 28 günlük periyodu Ay'ın döngüsüne paralel olarak anlatıyor. Kadın sağlığına bütüncül bir yaklaşımla bakıyor. Bu yaklaşım sayesinde, menstrual döngünün davranışları nasıl etkilediğinin yanı sıra kadın davranışlarının, duygu ve düşüncelerinin; kadınlık algısının, inanç kalıplarının, gelenek ve göreneklerin, toplumsal yargıların/kalıpların; kadına karşı tutumların, kullanılan dilin kadını ve dolayısıyla menstrual döngüyü, hatta üreme fonksiyonlarını nasıl etkilediğinin cevapları ortaya çıkıyor.

Diğer kitaplara göz atın