İkondan Kanona: Kültür İle Medeniyet Arasında - Timaş Yayınları

ikondan-kanona-kultur-ile-medeniyet-arasinda-9786050847017.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

İkondan Kanona: Kültür İle Medeniyet Arasında

Türkiye'de aynı anda hem akademisyen hem aydın hem de entelektüel olunamaz.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Sosyal Bilimler- İnceleme Araştırma
Diziler: Sosyal Bilimler-İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 256s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’23 / Nisan’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4701-7
Barkod: 9786050847017
240.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Hep yakınırız Türkiye’de güçlü bir sanat, edebiyat eleştirisi ve kuramı olmadığından! Kanonların “mahalli” olduğu bir toplumda sanat, edebiyat eleştirisine neden ihtiyaç olsun? Edebiyatın ideolojiye indirgendiği bir zeminde, okuma tercihlerinin tamamen politik olduğu bir ortamda eleştiri ve kuram olmaması, hatta olsa bile onlara dönüp bakanın olmaması doğaldır.

 

Besim F. Dellaloğlu, İkondan Kanona: Kültür ile Medeniyet Arasında’da bir sosyolog olarak üzerinde çok durulan fakat çözülemeyen kavramlar üzerinden bir Türkiye panoraması çiziyor. Kültür ve medeniyet ekseninde Türkiye’de neden kanon oluşmadığını okurla birlikte sorguluyor.

Kültür, medeniyet, kanon, ikon, modernlik, modernleşme, aydın, entelektüel, akademi, sosyal medya, laiklik, muhafazakârlık gibi ihtilaflı meselelere Türkiye merkezli karşılaştırmalı yorumlar ve tespitler getirerek meselelerin nasıl yanlı/ş yorumladıklarını örnekleriyle anlatıyor, iç içe geçmiş kavramların röntgenini çekiyor.

Dellaloğlu, İkondan Kanona: Kültür ile Medeniyet Arasında’yla “okuryazar”ların zihin masasında yer bulması elzem yol haritalarına bir yenisini ekliyor.

Editörün görüşü
Besim Dellaloğlu, akademik ünvanıyla söylersek "sosyolog", meseleleri kavrayış ve sunuş itibariyle ifade edersek bir "entellektüel". Türkiye'nin yaşayan sayılı aydınlarından Besim Dellaloğlu'nun bütün kitaplarıyla Timaş'ta.
En önemli cümle
Kültür hazır bir yapıt değil. Kültür birilerinin emeği artık. Onu inşa etmek, inşa etmeye devam etmek, bundan hiç vazgeçmemek lazım. Kültür sabit bir durum değil, kültür bir yolculuk. Üstelik cebinde geri dönüş bileti olmadan yapılan bir yolculuk.
Bu kitap neden önemli
Besim Dellaloğlu, Türk düşün tarihinin yaşayan en önemli isimlerinden. Yazar bu kitabında, tematik kitaplarında yer almayan metinleri bir araya getirmek gibi işlevsel bir rolün yanında dünyada ve ülkemizde yaşanan krizlerle bir akademisyen/aydın/entelektüel olarak yaşadığı kişisel krizleri de çerçeveliyor. Hâliyle kitapta yer alan kısa yazılarda, söyleşilerde derin bir analiz ve kürsüde öğrencilerine ders veren bir akademisyenin notlarını, değerlendirmelerini okuyacaksınız.
Anahtar kelime
Kanonikler, Klasikler, Kavram, Modernleşme, Klasik, Kültür

Diğer kitaplara göz atın