Mahsur Kadın - Timaş Yayınları

mahsur-kadin-9786050846553.jpg

Mahsur Kadın

Nobel Ödüllü André Gide’den toplumda infial yaratan iki davadan izlenimleriyle kaleme aldığı sürükleyici bir kitap: Mahsur Kadın
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 144s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’23 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4655-3
Barkod: 9786050846553
95.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Mahsur Kadın, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar André Gide’in jüri üyesi olarak yer aldığı ceza mahkemelerinde görülmüş ve toplumda infial yaratmış iki davayı konu alır. Öyle ki bu davaların hikâyesi bugüne kadar taşınmış, efsaneleşmiştir. 
22 Mayıs 1901'de Poitiers başsavcısı, elli iki yaşındaki Mélanie Bastian'ın, annesi tarafından yirmi beş yıldır tavan arasına kapatıldığını isimsiz bir mektupla öğrenir. Bakımsız bir odada, çöplerin arasında, yiyecekten uzak yaşamıştır yıllarca. Peki bu dava, failleri apaçık ortadayken nasıl olur da sanığın beraatıyla sonuçlanır?
Bu davayı Redureau Vakası izler. Yaşına göre haddinden fazla çalıştırılan, hatta sömürülen genç Marcel Redureau çalıştığı bağın sahibini ve tüm ailesini öldürür. Peki bu katliamın arkasında yatan sebep nedir? 
Gide, bu iki davayı kanıtların ışığında ustaca parçalara ayırıyor, sorular soruyor ve adaletin tecelli edip etmediğini hem hür bir vatandaş hem de bir yazar olarak izlenimlerini okura aktarırken hukuk ve adalet kavramlarını masaya yatırıyor.
 
“André Gide, sade adı söylendiği zaman bir medeniyeti, bir kültürü en iyi taraflarıyla hatırlatan nadir insanlardandır.” –Ahmet Hamdi Tanpınar
 
Bu kitap neden önemli
- Pastoral Senfoni, Dar Kapı, Dostoyevski ve Isabelle’in ardından Gide kitaplığımızda yerini alacak beşinci kitap olacak. Yazarın jüri olarak yer aldığı davalardan hareketle yazıldığından anlatımı gereği diğer kitaplarından daha farklı, konusu bakımındansa daha sürükleyici. - Çeviri alternatifi olarak az bulunan bir kitap. - Döneme ait görseller ve çevirmenin önsözüyle Fransızca orijinalinden çeviri.
Anahtar kelime
Dava, Hak, Hukuk, Adalet, Ahlak, Fransız Edebiyatı, Fransa, Avrupa, Burjuva, 20. Yüzyıl

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL