Mesnevi Terapi - Timaş Yayınları

mesnevi-terapi-9786050802719.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Mesnevi Terapi

Haydi dikenlikten dön, gül bahçesine gel!
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 240s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’12 / Şubat’24
Baskı Sayısı: 23
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-0271-9
Barkod: 9786050802719
Alt Başlık: HAYDİ DİKENLİKTEN DÖN, GÜL BAHÇESİNE GEL!
185.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor.”
Prof. Dr. Nevzat Tarhan

İnsanlık Mevlana’yı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevi’nin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor.

Tarhan, Mesnevi Terapi’de Mevlana’yı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesnevi’yi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor.

Ve Mevlana’dan ilhamla şöyle diyor:

“İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça,
Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça,
Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça,
Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça,
Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça,
Gücün gözü kördür erdem olmadıkça,
Paranın gözü kördür insaf olmadıkça,
Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça,
Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça,
Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça,
Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça...”

Editörün görüşü
Modern zamanların getirdiği problemlere karşı Mevlana ve onun eşsiz eseri Mesnevi tam anlamıyla bir kurtarıcı. Mevlana ve öğretilerinden daha fazla faydalanmamız gerekmekte. İşte bu kitap bu öğretilerden nasıl faydalanabileceğimizi gösteren eşsiz bir başucu kitabı.
En önemli cümle
Bilgi çağından bilgelik çağına geçerken Mevlana’ya çok ihtiyacımız var. Çünkü DNA’larımızda iyilik ve kötülüğü kodlayan genler yok. Hayatta yol gösterici arayanlara Mevlana ile bilimi birleştirmek gibi bir seçenek sunmaya çalıştım. Aklın rehber olduğu günümüzde kalbe bir yolculuk yapmak isteyenler bu kitabı dikkatle okumalıdırlar derim.
Bu kitap neden önemli
Şu ana kadar psikoloji profesyonellerince yapılan çalışmalarda Mevlana öğretisinde psikanaliz kıyaslamaları ile yorumlar yapılıyordu. Bu kitabın farkı, Mevlana’yı fiilen ve şeklen bugüne getirmek ve olduğu gibi taklit etmek yerine, zihnen ve hissen o güne gidip bilimin yeni metodolojisini kullanarak Mevlana’yı çağa uygun biçimde yeniden yorumlamaya çalışması. Böylece bugünün hayatında tıkandığımız noktalarda Mevlana'nın öğretisinden feyiz almak mümkün hale gelebilir.
Anahtar kelime
Nevzat Tarhan, Psikoloji, Kişisel Gelişim, Terapi, Mevlana, Mesnevi, Bilgelik, Rehber, Farkındalık, İnsan, Tasavvuf, Maneviyat

Diğer kitaplara göz atın