parcaciksal-9786050835779.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Parçacıksal

Kuantum ve parçacık fiziğiyle (yer çekimi hariç) her şeyi nasıl açıklarsınız?
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Popüler Bilim
Diziler: Popüler Bilim
Sayfa / Ebat: 264s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’21 / Ocak’21
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3577-9
Barkod: 9786050835779
Üst Başlık: Kuantum ve parçacık fiziğiyle nasıl (yer çekimi hariç) her şeyi açıklarsınız?
Orjinal Dil: İngilizce
32.50 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Yirminci yüzyılın başında bilimin mümkün olan en uç noktaya ulaştığı ve doğa yasalarının neredeyse tümünün keşfedildiği düşünülüyordu. Sonra uyuyan devi uyandırdık: Kuantum mekaniğini keşfettik. Bu âlemde nesneler aynı anda iki yerde olabiliyor, sebep-sonuç ilişkisi tersine işleyebiliyor —hatta zaman yolculuğu bile mümkün! Peki, insanlığın hangi temel çabası kuantum mekaniğinin doğuşunu mümkün kıldı?
Higgs bozonu, fotonlar, antimadde, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı... Kuantum mekaniği hem hepimizin bir şekilde aşina olduğu hem de gizemini hâlâ koruyan, evrenin en merak uyandıran konularından biri. İlk kitabı Elementsel’de periyodik tablodan yola çıkarak evrenle ilgili neredeyse bütün sorularımızı cevaplayan Tim James, Parçacıksal’da kuantum mekaniğini ilk varsayımlar ve deneylerden en güncel gelişmelere kadar kendine özgü, mizahi üslubuyla anlatıyor ve Higgs bozonunun neden bu hikâyenin sonu olmadığını açıklıyor.

Parçacıksal kuantum fiziğine yeni başlayanlar için oldukça eğlenceli bir rehber.” - The Telegraph
“Eğlenceli ve anlaşılır bir kuantum mekaniği rehberi. Fizik üzerine ilk defa okuma yapanlar bile kitabı bitirdiklerinde evrenin en esrarengiz konusuyla ilgili tahmin ettiklerinden çok daha fazla şey öğrenmiş olacaklar.” - Kirkus Reviews
“Mizahi ama derin… Parçacıksal her türden okura hitap ediyor.” - Profesör Charles Antoine, Sorbonne Üniversitesi
En önemli cümle
Bir yüzyıl önce cevaplara sahip olduğumuzu sanıyorduk. O günden bu yana kuantum fiziği bizlere bu konuda mütevazı olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Bilim bir sona yaklaşmıyor; aksine, her şey daha yeni başlıyor ve bu bile heyecanlanmak için yeterli bir sebep.
Bu kitap neden önemli
Çünkü Tim James evrenin en karmaşık konularından biri olan kuantum mekaniğinin bütün bileşenlerini; kavramları, deneyleri ve teorileri oldukça akıcı, anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde ortaya koyuyor. Çünkü New York Times, Washington Post, Publishers Weekly, Kirkus Reviews, The Telegraph gibi prestijli yayınlar James’in anlatımından ve kitaplarından övgüyle bahsediyor, bilimle biraz da olsa ilgilenen herkesin bu kitapları okuması gerektiğini söylüyor. Çünkü ABD, Fransa, Çin, Almanya ve Polonya’da da Parçacıksal okunuyor.
Anahtar kelime
Bilim, Bilim İnsanları, Bilim Tarihi, Popüler Bilim, Parçacık, Atom, Fizik, Yer Çekimi, Higgs Bozonu, Kuantum Mekaniği, Antimadde, Einstein

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
Popüler
barbaros-9786050839197.jpg

Barbaros

Okay Tiryakioğlu
Timaş Yayınları
32.50 TL