Sevmek Cesurların İşidir - Timaş Yayınları

sevmek-cesurlarin-isidir-9786050846935.jpg

Sevmek Cesurların İşidir

Kendinizi Keşfetme Yolculuğunuzda Çok Yönlü Bir Kılavuz
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 208s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’23 / Nisan’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4693-5
Barkod: 9786050846935
Üst Başlık: Kendinizi Keşfetme Yolculuğunuzda Çok Yönlü Bir Kılavuz
170.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Nasıl oluyor da bazı insanlar daha kolay ve güvenli ilişki kuruyorlar?

Neden bazıları ilişkilerde katı ve tutukken bazıları daha esnek?

Neden kimileri kolayca affederken kimileri yanlışlara ömür boyu takılıp kalıyor?

Neden bazı insanlar yeniliklere kolayca adapte olurken diğerleri acı çekiyor?

Neden bazılarımız için geçmişin atlatılması bu kadar zor ve gelecek kaygı dolu?

Neden kimi insanlar sorunlar karşısında korkusuzken bazıları en küçük bir sorunda pes edip yıkılıyor?

Zihin yargılarla çalışır ve her an yeni bir yargı üretir. Sonra bir an gelir ve bu otomatik kalıpların artık yaşam doyumumuzu kısıtladığını hissederiz. “Başka bir yol mümkün mü?” düşüncesi içimizde uyanır.

O yolda kendimizle, alışkanlıklarımızla, otomatik pilotumuzla, duygularımızı nasıl işlediğimizle veya işleyemediğimizle, hasetle, şükranla, kayıpla, yasla, öz şefkatle, aşkla ve insan olmaktan kaynaklanan pek çok halle karşılaşır, bunları tecrübe ederiz.

Bu tecrübelerden geçmek yani yaşamak için sevmek gerekir. Sevmek; aktif bir sevme işi ve iradi olarak verdiğimiz cesaret isteyen bir karardır. Sevmek cesurların işidir. Birini veya bir şeyi sevdiğimizde eyleme geçme ihtiyacı duyarız. Ona kalbimizde ve hayatımızda bir alan açar ve o alanda genişlemesini mutlulukla karşılarız. Üstelik bunu terk edilme, kaybetme ihtimalimize ve korkularımıza rağmen yaparız. Bir anlam dünyası inşa edebilmek için yola çıkarız. Öyleyse sevgisizlik aslında eylemsizlik ve korkaklıktır.

Psikoterapist ve psikodramatist Ayşe Melek Sevmek Cesurların İşidir’de kendimizi keşfetme yolculuğumuza çok yönlü bir kılavuz sunarak rehberlik ediyor.

Editörün görüşü
Bağlanma, duygu regülasyonu, beden duyumu, ruhsal doğum, öz şefkat, anda olmak, farkındalık konularında derli toplu bilgiler ve her konuya dair egzersizler içeren bir kitap. Ayşe Melek uzun yıllardır profesyonel olarak icra ettiği mesleği psikolog-terapist kimliğinin yanı sıra şair kimliğiyle de bilinen bir isim. Ürettiği metinlerde duygulara teması bu açıdan da dikkat çekici.
En önemli cümle
Yaşamak için sevmek gerekir. Sevmek; aktif bir sevme işi ve iradi olarak verdiğimiz cesaret isteyen bir karardır. Sevmek cesurların işidir. Birini veya bir şeyi sevdiğimizde eyleme geçme ihtiyacı duyarız. Ona kalbimizde ve hayatımızda bir alan açar ve o alanda genişlemesini mutlulukla karşılarız. Üstelik bunu terk edilme, kaybetme ihtimalimize ve korkularımıza rağmen yaparız. Bir anlam dünyası inşa edebilmek için yola çıkarız. Öyleyse sevgisizlik aslında eylemsizlik ve korkaklıktır.
Bu kitap neden önemli
Sevmek Cesurların İşidir bağlanma, öz şefkat, duygu regülasyonu, haset ve şükran, yas, farkındalık ve anda olmak gibi günümüz psikoloji okurlarının en çok merak ettiği konular üzerinden giden insanın kendini anlama yolculuğuna yardımcı olacak bir kılavuz. Ele aldığı konularda verdiği net bilgilerin yanında, her bölümün sonunda okura sunduğu egzersizlerle kişisel farkındalığımızı artırmaya hizmet ediyor. Kitap adeta bir grup terapisindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Ayşe Melek psikoterapist kimliğinin yanı sıra Dağlara Çıkmak şiiri başta olmak üzere Türk şiirine önemli katkılarda bulunan bir isim. Dil ve duyguları işleme konusundaki mahareti kitapta da okunurluğu ve anlaşılırlığı sağlama açısından avantaja dönüşüyor.
Anahtar kelime
Bağlanma, Travma, Yas, Self-Help, Mindfulness

Diğer kitaplara göz atın