Victoria - Timaş Yayınları

victoria-9786051141978.jpg

Victoria

İki kusursuz kalemi buluşturan benzersiz bir aşk romanı…
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 160s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’13 / Mayıs’24
Baskı Sayısı: 7
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-114-197-8
Barkod: 9786051141978
Orijinal Dil: Almanca
110.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Aşk bir insanı yere yıkabilir, onu tekrar ayağa kaldırabilir, onu yeniden rezil edebilirdi. Bugün bakarsın beni sevmiş, yarın seni, öbür gün onu! Böyle kararsızdı aşk. Koparılması imkânsız bir mühür mumu gibi dayanıklı da olurdu, ölüm saatine kadar tıpkı sönmez bir nur gibi parlardı da; ölümsüzdü bu kadar… Böyleydi aşk. Tanrı’nın ilk kelamıdır aşk, Tanrı’nın zihninde beliren bir düşünce. Tanrı, ‘Nur olsun!’ deyince aşk doğdu. Tanrı yarattığı bunca şeyi mükemmel yarattı, yarattığı bunca şeyi olduğu gibi bıraktı. Ve aşk, dünyanın kaynağı, dünyanın sultanı oldu; ama aşkın yolları çiçek ve kanla doldu, çiçek ve kanla doldu.”

Yirminci yüzyılın önemli isimlerinden Nobel ödüllü Knut Hamsun’un güçlü anlatımıyla, Türk edebiyatının köşe taşlarından Behçet Necatigil’in şiirsel çevirisi, eşsiz bir aşk romanında bir araya geliyor. Avrupa’da izlenimci yazın sanatının doruk noktalarından biri sayılan Victoria; dili, öyküsü ve çevirisiyle benzersiz bir okuma deneyimi sunuyor.

Victoria, 1899’da çıkmıştır. Ölçülü yapısı, plastik görünüşü ve zengin hayalleri ile bu aşk hikâyesi de yazarın sanatında bir zirve olur. Bir Alman eleştirmenin bu eser üzerine verdiği hüküm, bir gerçeğin ifadesidir: ‘Günümüzün çok, pek çok eseri zamanla toz toprakla örtülse, unutulsa, Victoria yaşayacak, yarınlarda da genç sevdaların dostu, sırdaşı olmaya devam edecek.’” Behçet Necatigil

En önemli cümle
Tanrı’nın ilk kelamıdır aşk, Tanrı’nın zihninde beliren bir düşünce. Ve aşk, dünyanın kaynağı, dünyanın sultanı oldu; ama aşkın yolları çiçek ve kanla doldu, çiçek ve kanla doldu.
Bu kitap neden önemli
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Knut Hamsun'dan ümitsiz bir aşk hikâyesi: Victoria... Dönemin Norveç toplumuna, doğasına, insanına eğilen bu duru metin, Behçet Necatigil'in çevirisiyle taçlanıyor.
Anahtar kelime
Norveç, Aşk, Dünya Edebiyatı, Sınıf Farkı, Hiyerarşi, Doğa, İzlenimcilik

Diğer kitaplara göz atın