Yalnızlık Ve Aidiyet - Timaş Yayınları

yalnizlik-ve-aidiyet-9786050844542.jpg
Yeni

Yalnızlık Ve Aidiyet

Yalnızlık ve Aidiyet: Bir Hayat Memat Meselesi
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 224s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’22 / Nisan’22
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4454-2
Barkod: 9786050844542
Alt Başlık: Bir Hayat Memat Meselesi Olarak
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Bu kitap yalnızlığa bilim penceresinden bir bakıştır. Tıp, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji araştırmaları rehberliğinde yalnızlık gibi oldukça içsel bir konuyu ele alırken yöntemi gözlem ve deney olan çalışmaları öne çıkaran, çoğu yerde okura ters köşe yapan, nicel-sayısal bulguları edebiyattan, müzikten, bilim tarihinden göndermelerle harmanlayan, şaşırtıcı bir çalışma. 
Doç. Dr. Oğuz Tan ironiyi her daim yedeğinde taşıyan, ihtisas alanında sahip olduğu birikimi farklı disiplinlerden devşirdiği bilgilerle sunan ve böylece okumayı bir zevke dönüştüren üslubuyla bu defa “bir hayat memat meselesi” olarak gördüğü yalnızlık ve aidiyet kavramlarına yakından bakıyor.
Temel bir ihtiyaç olarak sevgi ve aidiyeti, başkalarının ruh ve beden sağlığımıza nasıl iyi geldiğini, diğerkâmlığın biyolojik kökenlerini, kantitatif yöntemlerin intihar gibi son derece bireysel/psikolojik gibi görünen bir konuya uygulanması halinde ortaya çıkan sonuçları, aidiyetle ilgili çarpıcı deney ve gözlemleri, yalnızlık üzerine kafa yoran filozofların düşüncelerini, yalnızlığın kapitalizmle ve modernleşmeyle ilişkisini ve tabii ki bir yalnızlık kitabının olmazsa olmazı aşk, evlilik ve çocuklar bahsini ve bunların ruh ve beden sağlığımız üzerindeki somut etkilerini masaya yatırıyor.
Kantitatif çalışmalarda Émile Durkheim’a, Muzaffer Şerif’e, Salomon Asch ve Henri Taijfel’e borçlu olduklarımızı hatırlatan, yalnızlığın çok özel tarihinde Georg Simmel, Erich Fromm, David Riesnam, Philip Slater gibi isimlere selam çakan, hatta Balzac ve Yusuf Atılgan’ın kişisel hikâyelerinden dem vuran kitap “Çok konuştun, haklısın, ama yalnızım, bunun çözümü ne?” diye soranlara cevap mahiyetinde bir bölüm de barındırıyor. 
 
Editörün görüşü
Doç. Dr. Oğuz Tan yalnızlık ve aidiyet kavramlarını tıp, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji araştırmaları eşliğinde ele alıyor. Yalnızlık gibi oldukça içsel bir konuyu çoğunlukla nicel/sayısal bulgulara dayanarak toplumsal düzeyde bu duygunun nasıl yaşandığını ve daha ziyade sonuçlarını tartışıyor. Yazar hekim olmasının yanı sıra, pek çok alanda ama özellikle bilim tarihi, edebiyat ve müzik alanında sahip olduğu dikkate değer bilgi birikimini son derece eğlenceli, göndermeleri bol ve ironiden beslenen bir üslupla metne dahil ediyor.
En önemli cümle
Modernizmin komplikasyonu yalnızlığa bilim penceresinden bakış...
Bu kitap neden önemli
- Kitap yazarın hem kendi ihtisas alanından hem de tarih, edebiyat ve müzik kültüründen beslenen bir içeriğe sahip. Aynı zamanda yazarın kalem erbaplığının neticesi olarak zevkle okunuyor. -Yalnızlık ve aidiyet kavramlarına bilimsel veriler eşliğinde ancak son derece eğlenceli bir dille yaklaşıyor. -Konulara hem nicel araştırmalar hem de işin felsefi ve tarihsel altyapısını gözeterek yaklaşıyor. - Ülkemizde nadiren yapılan sosyal psikoloji çalışmalarına iyi bir örnek sunuyor.

Diğer kitaplara göz atın