Yeterince İyi Ebeveyn Olmak - Timaş Yayınları

yeterince-iyi-ebeveyn-olmak-9786050842876.jpg
Popüler

Yeterince İyi Ebeveyn Olmak

Mükemmel Değil Yeterince İyi Ebeveyn Olmak İçin
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Aile Kitaplığı
Diziler: Aile Eğitimi
Sayfa / Ebat: 176s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’21 / Ocak’22
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-605-08-4287-6
Barkod: 9786050842876
Üst Başlık: 0-6 Yaş Dönemi Anne Baba Çocuk İlişkisi
50.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Her çocuk, kendine has potansiyeliyle dünyaya gelir ve bu potansiyel ancak yeterince uygun bir ortam bulduğunda filizlenip ortaya çıkabilir. Aksi takdirde bu potansiyel çürüyerek ortaya çıkma imkânını sonsuza dek kaybeder.

Çocuklarımıza, kendi kimliğini bulup tesis etmesini ve bireyselliğiyle biricikliğini kaybetmeden toplumun aktif, düşünüp üretebilen, sevip oynayabilen bir üyesi olmasına imkân tanıyacak bir çevre verebilmek en büyük toplumsal görevimiz.

Doç. Dr. Veysi Çeri, Yeterince İyi Ebeveyn Olmak kitabında hem mesleki pratiğinden hem de yaptığı araştırma ve gözlemlerden yola çıkarak “yeterince iyi bakım” tarzını ve çocuklar için ideal ortamı ortaya koyuyor. Ebeveynlere modern dünyanın dayattığı mükemmellik kaygısı ve baskısı altında ezilmeden, hem kendilerini hem de çocuklarını yıpratmayacak ve yeterince iyi bireyler yetiştirmelerini sağlayacak yolları gösteriyor.

Editörün görüşü
Yeterince İyi Ebeveynlik kavramı: İngiliz psikanalist Donald Winnicott’un en önemli kavramlarından biri “yeterince iyi anne” kavramıdır. Winnicott, çocuğun tüm istediklerini değil ihtiyaçlarını karşılayan anneyi “yeterince iyi anne” olarak tanımlar. Winnicott’un deyişiyle “yeterince” iyi olmak, çocuklarınız için son derece kâfidir. Bu durum eğer sizin için yeterli gelmiyorsa, burada çocuğunuzun değil, sizin ihtiyacınız ön planda oluyor demektir. Doç. Dr. Veysi Çeri, kendi deneyimlerini ve günümüz ebeveynlerin yaşadıklarını göz önünde tutarak devamlı gündemde olan bu kavramın nasıl uygulanabileceğinin detaylı yol haritasını sunmakta.
En önemli cümle
Zihinsel ve duygusal dünyamızı oluşturan iç dünyamızı yani kelimenin tam anlamıyla bizi inşa ettiğinden yaşamın ilk yıllarının yeterince iyi geçmesi, kişi ile içinde bulunduğu toplum için maddi ölçütlerle ölçülemeyecek düzeyde önem taşıyor.
Bu kitap neden önemli
Yurt içinde ve yurt dışında sahada ve akademide aktif olarak çalışan çocuk ve genç psikiyatristi Doç. Dr. Veysi Çeri, günümüz ebeveynlerinin yaşadığı eksiklik duygusu hissiyatının nedenlerini ve çözümlerini bilgisi ve tecrübeleri ışığında detaylı bir şekilde Yeterince İyi Ebeveyn Olmak kitabında aktarmakta.
Anahtar kelime
Ebeveyn, Ebeveynlik, 0-6 Yaş Dönemi, Pedagoji, Çocuk Eğitimi, Çocuk, Çocuk Psikolojisi

Diğer kitaplara göz atın