Sen Derviş Olamazsın - Timaş Yayınları

sen-dervis-olamazsin-9786259424217.jpg

Sen Derviş Olamazsın

Allah’a yönelmeyen bir şükür, yaşamın kısa devresidir.
Marka: Timaş İnanç
Kitaplık: İnanç Kitaplığı
Diziler: Din İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 192s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’24 / Şubat’24
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-625-94242-1-7
Barkod: 9786259424217
Üst Başlık: Ruhu Onaran Sohbetler
120.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
İnsanın en yakınındaki ilahi sanat eseri, kendi hayatıdır. İnsan, kendi yaşadıklarında hayret edecek yönleri bulabiliyorsa, hayat öyküsünün mükemmelliği üzerine salim fikirler yürütebiliyorsa, kendiyle ilgili yeni keşifler yapabiliyorsa yaratılıştaki yerini doldurmuş ve makamına liyakat göstermiş olur. Nitekim insan, kendi ruh gemisinin kaptanıdır.

İnsana en çok yakışan, şartlar ne olursa olsun iyiliği, güzelliği, cömertliği ve mertliği ayakta tutmaktır. Bu hasletleri gözetmeden yaşanan bir ömür âdeta hiç yaşanmamış hükmündedir.
Mütemadiyen gelişen ve değişen dünya, insanın anlam arayışına nasıl bir katkı sunmakta?
Yangın yeri olan yüreklerimize hangi tedavi su serpmekte? 
En şerefli olarak yaratılan insan, nasıl olur da aşağıların en aşağısına çekilmekte? 
Mecit Ömür Öztürk, insanın varlık, imtihan, ölümden sonrası, kader gibi devamlı zihnini kurcalayan temel sorularına cevap ararken aynı zamanda Allah’ın bizzat itibar ettiği kalbimizi nasıl dosdoğru tutacağımızı vurucu başlıklar altında inceliyor. İbrahim suresinde güzel söz, kökü sabit ve dalları her daim meyve veren bir ağaca benzetilir. İşte bu kitap da içinde saklı “güzel sözleri”yle özündeki hikmeti nesilden nesile sunmaya devam edecek.
Yayımlandığı ilk günden itibaren yüz binlerce okurun teveccühüne mazhar olan, daha ötesi insana anlam katan kitaplarıyla tanınan Mecit Ömür Öztürk’ten gönüllere şifa bir eser daha: Sen Derviş Olamazsın... Kadim kültürümüzün öğretilerini bugüne taşımada köprü vazifesi üstlenen bu kitapta, herkesin heybesini dolduracak nice öğütler gizli...
 
 
 
 
 
 
 
Editörün görüşü
Kadim kültürümüze şöyle dönüp baktığımızda aslında bugünün neredeyse her çıkmazına verdiği anlamlı bir cevabının olduğunu görürüz. Zahiren her açıdan gelişen dünyanın hesaplayamadığı, onu ayakta tutan bir batını ve özünün olduğu gerçeğidir. Maddeye manadan daha çok yatırım yapıldığı, manevi arayışların en doruk seviyelerde hissedildiği günümüz insanının ihtiyaçlarına hangi teknolojik gelişme bir merhem olabilir? Anlık ve dönemlik maddi hangi haz, ilanihaye bir mutluluk peyda edebilir? Rad suresinde geçen "Kalpler ancak Allah'ı anarak huzur bulur." ayeti mucibince daha iyi bir Müslüman, daha iyi bir kul olabilme saikiyle çıkılan bir yolda insanın bu anlam arayışına kim koşup yetişebilir? Kültürümüzü inşa eden, asırlarca bu düsturu ilke edinmiş, öğrenen, öğreten gönül dünyasının erlerini tekrar hayatımıza sokarak bu boşluğu bir nebze olsun doldurmak mümkün olacaktır. Yunus Emremizin Dövene elsiz gerek, Sövene dilsiz gerek, Derviş gönülsüz gerek, Sen derviş olamazsın. dörtlüğünü tekrar hayatımıza adapte ettiğimizde düşmanlıklarımız, kinimiz, öfkemiz, isyanımız ortadan kalkacak. İşte tam da bu noktada bu ihtiyaca binaen hareket eden, kitapları milyonlara ulaşmış, her yaşa hitap edebilen Mecit Ömür Öztürk aslında bize unuttuğumuz hakikatleri selis üslubuyla tekrar hatırlatıyor. Ayet ve hadislerden yola çıkarak Yunus'a, Mevlana'ya, Cemil Meriç'e vardırıyor sözü. Müslüman bir bireyin inşa sergüzeştini, yaşanan değil, yaşanması gereken Müslüman ahlakını adeta bir ders kitabı gibi temel konu başlıklarıyla samimi ve çok net bir şekilde izah ediyor. Kalplere inşirah, sadırlara şifa, eyleme dönebilen içeriğiyle "depresyon" çağımızın tüm insanlarına İslam'ı, iyiyi, güzeli, huzuru salık veriyor.
En önemli cümle
"İyilik yapan, faziletli insan, mutlu bir insandır. Bu mutluluk da onun ahiretteki kalıcı mutluluğunun dünyaya yansıyan bir gölgesidir."
Bu kitap neden önemli
Hız ve haz kelimeleriyle formülize edilen bu çağın insanına unuttuğu değerleri tekrar hatırlatma amacı güden bu kitap, kadim öğretilerimizi bugüne taşımakta. İslam nedir, hakiki Müslüman kimdir, hayatına yön veren ilkeleri nelerdir, kaderi bilmek insanı mutlu eder mi gibi temel sorulara cevaplar ararken yüzleri gülümsetecek anekdotlar ve kıymetli büyüklerimizden alıntılara da yer vermekten geri durmuyor. Samimi ve yalın dili sayesinde bu kitabı okuyan herkes kendi ihtiyacınca azığını alacak, heybesini çeşit çeşit nimetlerle dolduracak.
Anahtar kelime
İman, Şükür, Allah Sevgisi, Huzur, İbadet, Müslümanlık

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-imtihandir-dunya-9786259424231.jpg

Bir İmtihandır Dünya

Soner Duman
Timaş İnanç
150.00 TL
Yeni
kalbin-donusumu-9786259424224.jpg

Kalbin Dönüşümü

Nesibe Küçük Cansever
Timaş İnanç
200.00 TL
bakara-suresi-sohbetleri-2-9786050847895.jpg

Bakara Suresi Sohbetleri 2

Nouman Ali Khan
Timaş İnanç
200.00 TL