Yaşama Sanatı - Timaş Yayınları

yasama-sanati-9786050848502.jpg

Yaşama Sanatı

Alfred Adler'in kült eseri Yaşama Sanatı
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 208s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’24 / Ocak’24
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4850-2
Barkod: 9786050848502
80.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Çağdaş psikolojinin S. Freud ve C. G. Jung ile birlikte en önemli isimlerinden biri olan Adler, Yaşama Sanatı’nda kurucusu olduğu Bireysel Psikoloji’nin bireyin ve toplumun hayatındaki karşılığını ele alır. Yaşamın amacı, aşağılık kompleksi, üstünlük arayışı, yaşam üslubu, hayatın ilk yıllarında oluşturduğumuz prototip/şemalar, ilk hatıralar, rüyalar, sosyal sorunlar, toplumsal uyum, sorunlu çocuklar ve okul, aşk ve evlilik, kadın-erkek ilişkileri konularını inceler.

Toplumsal faydayı merkeze alması ve ele aldığı konuları olabildiğince anlaşılır bir dille izah etmesiyle alan literatüründe kendine mahsus bir yeri olan Adler, bugün hâlâ çocuk eğitiminde ve kendimizde olan biteni anlama konusunda sık sık başvurma ihtiyacı duyacağımız bir kaynak.

“Dr. Alfred Adler ile 1927-28 kışında New York'taki Çocuk Rehberlik Enstitüsü’nde tanışma ayrıcalığına eriştim. O zamanlar Enstitünün oldukça katı Freudyen yaklaşımına alışkın olduğum için Adler'in doğrudan ve şaşırtıcı derecede basit bir şekilde çocukla ve ebeveynle hemen ilişki kurmasına hayret etmiştim. Ondan ne kadar çok şey öğrendiğimi fark etmem biraz zaman aldı.”

Carl Rogers

"Adler, kişilerin yaşadığı sorunların sosyal doğasını gerçekçi bir şekilde kavraması ve bilimle uyumlu davranışın bütünlüğünü amansız bir şekilde ortaya koyması bakımından büyük Çinli düşünürler dışında hiç kimseye benzememektedir. Eğer batı dünyası onun hizmetlerinden faydalanamayacak kadar geri kalmamışsa, Alfred Adler Batı'nın Konfüçyüs'ü olarak anılmaya başlayabilir."

Phillipe Mairet

Editörün görüşü
Derinlik Psikolojisinin üç büyük temsilcisinden biri olan ve Bireysel Psikoloji ekolünü kuran Alfred Adler, psikoloji literatürü için önemli bir isim. Aynı zamanda sosyal unsurun öneminin üzerinde durmasıyla psikolojiyi topluma taşıyan kişi olarak anılıyor. Yaşama Sanatı ise Adler'in yaşam bilimi olarak da andığı bireysel psikolojinin temellerini ele alan ve Adler'in en çok okunan kitabı diyebiliriz.
En önemli cümle
Bireysel Psikoloji bireysel yaşamları bir bütün olarak görmeye çalışır ve her bir tepkiyi, her bir hareketi ve dürtüyü yaşama karşı bireysel bir tutumun dış dünyaya olan yansıması şeklinde görür. Bu nedenle çifte öngörüye sahiptir: sadece ne olacağını öngörmekle kalmaz, aynı zamanda Yunus Peygamber gibi, ne olmayacağını da öngörür.
Bu kitap neden önemli
Alfred Adler, çağdaş psikolojinin en önemli isimlerinden biridir ve kurduğu Bireysel Psikoloji ekolünün temel ilkelerini Yaşama Sanatı adlı kitabında anlatır. Adler'in konuları ele alma biçimi ve verdiği örnekler herkes tarafından anlaşılabilir netlik ve basitliktedir. Adler, "Toplumsal işbirliği ve toplumsal fayda bireysel kurtuluşun yoludur" der ve sosyal uyum, sosyal duyarlılık, sağduyu gibi ilkeler üzerinden kadın-erkek ilişkilerine, evlilik ve çocuk eğitimi konularına eğilir. Bu açıdan kültürel olarak bizlere yakın bir bakış sunar.

Diğer kitaplara göz atın