Yenidoğanla İlgili 101 Soru Ve Cevapları - Timaş Yayınları

yenidoganla-ilgili-101-soru-ve-cevaplari-9786050848229.jpg

Yenidoğanla İlgili 101 Soru Ve Cevapları

Bebeğimi beklerken merak ettiklerim, aklıma takılan sorular ve cevapları...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Aile Kitaplığı
Diziler: Aile Eğitimi
Sayfa / Ebat: 256s. / 14,5x19
İlk ve Son Baskı: Ekim’23 / Ekim’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4822-9
Barkod: 9786050848229
225.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Bebeğin dünyaya gözlerini açtığı yenidoğan dönemi hayata dair ilk adımların atıldığı çok önemli bir başlangıç evresidir. Bu süreçte emin ellerde olmak annenin de bebeğin de en doğal hakkıdır.

Yıllarını çocuk sağlığına, daha da geniş çerçevede sağlıklı ve hastalanmadan yaşamak ülküsüne adayan Dr. Hüseyin Tapik bu kritik süreçte annelerin tereddütlerini gidermek, bebeklerin gözlerini daha güvenli, sağlıklı ve doğal koşullara açmalarını sağlamak için kırk yılın semeresini kısa, öz, açık ve anlaşılır bir rehber kitaba dönüştürdü.

 

Göbek kordonunun doğumda hemen kesilmesi doğru bir işlem midir?

Bebeğim ilk banyosunu ne zaman yapmalı?

Kolostrum (ilk süt) neden çok önemlidir?

Meme reddi nasıl önlenebilir?

Anne sütü alan bebeklere su verilmez deniyor. Ne zararı olabilir ki? 

Bebeğim uykusuz, geceleri çok uyanıyor, ne yapmalıyım?

Yenidoğan sarılığı tehlikeli midir, tedavi gerekir mi?

Bebeğimin ağzında pamukçuk var. Neden olur, nasıl geçer?

Bebek doğar doğmaz niçin K vitamini yapılır?

Doğar doğmaz aşı yapılması gerekli mi? Bu dönemde hangi aşılar var?

Bebeğimin gaz sancıları için ne yapmalıyım?

Bebeğimin kakası bazen yeşil bazen de müküslü geliyor. Bu neden olabilir?

Bebeğimin göbek kanaması oluyor. Ne yapmalıyım?

Bebeğimle ne zaman yolculuğa çıkabilirim? Nelere dikkat etmeliyim?

 Ve daha nice soru ve cevapları anne ve bebek dostu bu kitapta.


“Umarım bu kitap, bebek sahibi olanlara ve olacaklara ışık tutacak, bebeklerin hastalanmadan, sağlıklı ve zinde yaşamalarına, huzurlu ve başarılı bireyler olarak yetişmelerine faydalı olacaktır.”

Dr. Hüseyin Tapik

 

Editörün görüşü
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tapik'in yenidoğanlarla ilgili temel konuları kısa kısa bilgiler biçiminde aktardığı bir el kitabı. Kitap 101 soru ve cevap üzerine kurulu. Konular Doğum, Yenidoğan Gelişimi, Yenidoğan Bakımı, Anne Bebek Ruh Sağlığı, Yenidoğan Beslenmesi, Uyku Problemleri, Yenidoğan Sağlığı ve Hastalıkları, Prematüre Bebekler, Yenidoğan Güvenliği gibi ana başlıklar altında inceleniyor. Dr. Hüseyin Tapik hastalanmadan yaşamak, sağlıklı yaşamak konusuna hizmet etmeyi kendine hayat amacı olarak seçmiş bir doktor. Uzmanlık sahası çocuk sağlığı olduğu için özellikle hayatın biyolojik ve psikolojik olarak şekillendiği ilk yılların olabildiğince sağlıklı geçirilmesi için annelere yardımcı olmak niyetiyle böyle bir çalışma hazırladı.
En önemli cümle
Unutmayalım ki çocuklarımızın tüm hayatlarının sağlıklı temelleri bu dönemde atılmaktadır. Anne sütü ile beslenmek, hastalanmadan yaşamak, annelerine güvenle bağlanmak hepsinin hakkıdır…
Bu kitap neden önemli
Dr. Hüseyin Tapik doğumun hemen ardından gelen ve bebeğin sağlığı açısından kritik öneme sahip bir zaman olan yenidoğan dönemiyle ilgili en önemli noktalara temas ediyor. 101 soru ve cevabı biçiminde formüle edilen kitap annelerin aklına gelebilecek birçok soruyu soruyor ve en yalın, en net biçimde cevapları veriyor. Hayatın en heyecanlı ama en yorucu dönemlerinde birinde annelerin uzun uzun okumaya fırsat bulamayacağı düşüncesiyle cevaplar kısa ve en can alıcı noktalara değiniyor.

Diğer kitaplara göz atın