Mısır'a Sultanı Kuyudan Gelir - Timaş Yayınları

misira-sultani-kuyudan-gelir-9786050844290.jpg

Mısır'a Sultanı Kuyudan Gelir

"Biz sana kıssaların en güzelini anlatıyoruz…"
Marka: Timaş İnanç
Kitaplık: İnanç Kitaplığı
Diziler: Din İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 336s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’22 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 5
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-4429-0
Barkod: 9786050844290
Üst Başlık: Yusuf Suresi Tefsiri
220.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Kur’an kıssaları soyut ve yüksek hakikatlerin ete kemiğe bürünmesi, elle tutulur, gözle görülür hale gelmesidir. Özelde Yusuf kıssası genelde de Kur’ân kıssalarının tamamı bize tarihin akışının Allah’ın irade ve ilminden bağımsız ve başına buyruk bir gidişatının olmadığını gösterir. Özellikle kıssalar kronolojik olarak tersten okunduğunda tarihin yalnızca insanın eseri değil aynı zamanda Allah’ın mimarisi olduğu açıkça hissedilir.

İnsan düşünerek ve kendini vererek Yusuf kıssasını okuduğunda, kıssa ile kendi ruhu arasında bir med-cezir yaşar. Bu kıssa, Allah’ın bir kulunu imkânsızlığın en dibinden imkânın zirvesine nasıl ulaştırabileceğine şahit kılar muhatabını. Hz. Yusuf’u kuyudan Kral’ın sarayına taşıyan olaylar zinciri, onun gördüğü rüyanın müjdesine giden yola döşenmiş taşlar mesabesindedir adeta.

Yasin Pişgin, Yusuf suresi tefsiri olarak hazırlanan Mısır’a Sultanı Kuyudan Gelir’de Yusuf kıssasını kendi hayatımıza taşımamızın yollarını aşikar ediyor bize. Çünkü Hz. Yusuf’un kuyudan çıkışı, aynı zamanda bizim de kendi kuy(t)umuzdan ve milyonlar içindeki yalnızlığımızdan kurtulmamızın hikmet yüklü yoludur. Can gözüyle bakan, can kulağıyla dinleyenler için elbette…

Editörün görüşü
Mısır’a Sultan’ı Kuyudan Gelir/ Yusuf Kıssası Tefsiri’nde, Yasin Pişgin’in gerek dil, gerekse konuları ele alış tarzındaki derin tefekkür ve ifade ediş biçimindeki maharetini görüyoruz. Okur Yusuf kıssası özelinde kendi hayatına dair çok derin izlerin peşine düşecek. Bu izleri takip ettiği takdirde kendi Mısır’ının sultanı olmanın yollarını bulacak.
En önemli cümle
Olaylar senin kontrolünden çıkınca Allah'ın kontrolünden de çıkmış olmaz.
Bu kitap neden önemli
Mısır’a Sultanı Kuyudan Gelir, konuyu Kur’an’ın diğer ayetlerinden, klasik tefsir kaynaklarından, hadislerden, ashab-ı kiramın sözlerinden beslenerek güçlü bir anlam kurgusuyla yeniden ele alması yönüyle farklı ve çok özel. Kıssanın bütününün Kur’an’da aynı surede kronolojik bir şekilde anlatılması, gerek klasik kaynaklarda gerekse edebi metinlerde kıssaya çokça yer verilmesi, tekrar tekrar sinemaya aktarılmış olması sebebiyle herkesin bildiği ve sevdiği bir kıssa. Okur hikayeye aşina. Mısır’a Sultanı Kuyudan Gelir’i farklı kılan, Hz. Yusuf’un kıssasını okurun kıssası kılacak Kur’anî ipuçları içeriyor olması.
Anahtar kelime
Hz. Yusuf (as), Tefsir, Kuran, Tevhid, Besmele, Yusuf İle Züleyha

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-imtihandir-dunya-9786259424231.jpg

Bir İmtihandır Dünya

Soner Duman
Timaş İnanç
150.00 TL
Yeni
kalbin-donusumu-9786259424224.jpg

Kalbin Dönüşümü

Nesibe Küçük Cansever
Timaş İnanç
200.00 TL
bakara-suresi-sohbetleri-2-9786050847895.jpg

Bakara Suresi Sohbetleri 2

Nouman Ali Khan
Timaş İnanç
200.00 TL