Modern Ortadoğu Tarihi (Ciltli) - Timaş Yayınları

modern-ortadogu-tarihi-ciltli-9786050822120.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Modern Ortadoğu Tarihi (Ciltli)

Dünyanın Kalbi Ortadoğu'nun Tarihi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Dünya Tarihi
Sayfa / Ebat: 480s. / 15,5x24
İlk ve Son Baskı: Şubat’16 / Eylül’19
Baskı Sayısı: 2
Tercüman:
ISBN: 978-605-08-2212-0
Barkod: 9786050822120
400.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

“James Gelvin’in kitabı, modern Ortadoğu tarihi hakkında tartışmasız en iyi çalışma. Kapsamlı, berrak, nüanslara dikkat eden ve güncel bir çalışma olmasının yanı sıra okuması da gayet zevkli. İyi yazılmış ve sadece öğrenciler için değil genel okuyucu için de gayet rahat okunabilecek nitelikte. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden günümüze kadar bölgede yaşananları iyi bir şekilde anlamak isteyen herkese hiç tereddüt etmeden Gelvin’in kitabını tavsiye ediyorum. Bölgede günümüzde olup bitenleri anlamak isteyen herkes mutlaka bu kitabı okumalı.”

Zachary Lockman-New York Üniversitesi

“Gelvin’in kitabı modern Ortadoğu tarihi hakkındaki en iyi incelemelerden biri. En büyük meziyeti bölgedeki dramatik gelişmelerin ardında yatan sebepleri tartışmaya açarak okuyucusunu bu tarih hakkındaki gerçekten en heyecan verici şeyin içine çekmesi. Gelvin ayrıca siyasal elitlerle sınırlı kalmayıp sosyal sınıfların ve belli başlı sosyal hareketlerin tarihine de özenle eğiliyor. Gelvin’in kitabı bugünün Ortadoğu’sunu anlamak için en iyi temel metinlerden.”

Juan Cole-Michigan Üniversitesi

James L. Gelvin, Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından kısa sürede 4 baskı yapan ve birçok dile çevrilen Modern Ortadoğu Tarihi kitabıyla Ortadoğu’yu daha yakından tanımanıza yardımcı olacak…

Bu kitapta neler mi bulacaksınız? İslam devletleri ve ardından imparatorluklar dönemi; Selçuklular, Memlükler, Safeviler, Osmanlılar… Ortadoğu tarihinin dönüm noktalarında olan devlet, toplum ve kültürler… Fransa, İtalya ve İngiltere’nin yüzyıllar süren işgalleri, gizli anlaşmaları… Osmanlı İmparatorluğu dağıldıktan sonra ortaya çıkan devletlerin nasıl ve hangi yöntemlerle kurulduğu ve toplumsal ve kültürel yapılardaki değişimlerin nasıl meydana geldiğinin Türkiye ve İran özelinde incelenmesi, ulusallaşma süreci... Güncel olayların da işlendiği kitabın son kısmında ise siyasal İslam, Filistin meselesinde son durum, İran Devrimi, Arap Baharı, Suriye, IŞİD gibi başlıklar var.

1453’ten 2015’e Ortadoğu’nun son beş yüzyılı bu kitapta…

 

Editörün görüşü
Kitap, Ortadoğu'nun tarihini Safevi ve Osmanlı'dan alarak günümüze kadar tüm veçheleriyle anlatıyor. Alanında saygı duyulan isimlerden birisi olan James L. Gelvin, herkesin anlayabileceği bir üslup ve rahatlıkla dünya tarihinin kilit noktası Ortadoğu'nun tarihini gözler önüne serdi.
En önemli cümle
Bu kitap Ortadoğu’nun bilhassa modern çağda, yani XVIII. yüzyılda başlayan ancak kökleri XVI. yüzyıla kadar uzanan bir dönemden itibaren yaşadığı dönüşümün sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal boyutları anlaşılmadan bugünkü olayların anlaşılamayacağını ileri sürüyor.
Bu kitap neden önemli
Modern Ortadoğu Tarihi, Ortadoğu'nun dünya tarihindeki önemini gözler önüne seren çok önemli bir çalışma. Ortadoğu’yu sadece siyasi tarih olarak analiz etmekle kalmayıp kültüründen edebiyatına, toplumsal dinamiklerin analizinden ekonomiye kadar birçok açıdan bütüncül bir yöntem kullanıyor. Ortadoğu’yu tanımak isteyen herkes için önemli bir kaynak olması yanında, akademisyenler, tarih, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler öğrencileri için vazgeçilmez bir kaynak kitap…
Anahtar kelime
Tarih, Ortadoğu, Osmanlı İmparatorluğu, İslam Tarihi, Haçlı Seferleri, Mısır, Suriye, İran, Libya, Yemen, Cezayir, İngiltere, Fransa, Almanya, Mustafa Kemal Atatürk, Hristiyanlık, İslamiyet, Modern Orta Doğu

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL