Osmanlı Filistin'ine Veda - Timaş Yayınları

osmanli-filistinine-veda-9786050847673.jpg

Osmanlı Filistin'ine Veda

Osmanlı'dan Günümüze Bir Filistin Hikâyesi
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Dünya Tarihi
Sayfa / Ebat: 240s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Haziran’23 / Haziran’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4767-3
Barkod: 9786050847673
Alt Başlık: Zamandaki Kırılma
190.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
İnsan hakları örgütü El-Hak’ın kurucusu, “Orwell Prize for Books” (2008) ile “Moore Prize” (2020) ödüllerinin sahibi, Filistinli avukat ve yazar Raja Shehadeh’ten muhteşem bir Filistin tarihi…
***
Yazar Raja Shehadeh, aile tarihini araştırırken Osmanlı döneminde Filistin’de yaşamış büyük büyük amcası Necib Nassar’ı keşfeder. Hristiyan tebaadan bir entelektüel olan Necib Nassar reformlara sıcak baksa da Osmanlı’nın Orta Doğu’yu zaman içinde kaybetmesinden endişelidir. Bu gerekçeyle Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesine muhalefet ettiğinde ise hayatını altüst edecek bir gelişme yaşanır. Cemal Paşa’nın talimatıyla hakkında idam kararı çıkar. Devlet görevlileri üç yıl boyunca Necib’i ararken o da Filistin topraklarında gizlenir. Bu kaçış sürecinde köyler, bedevi çadırları ve dağlar onun yeni yuvası olur.
Raja Shehadeh, bu aile tarihi anlatısında büyük büyük amcası Necib Nassar’ın kaçış yolculuğunu tekrarlıyor. Yolculuk sırasında amcasının uğradığı, konakladığı o hayat dolu yerlerin nasıl birer harabe hâline geldiğini gözlemliyor. Filistin’in bugün berbat bir hapishaneye dönüştüğünü, Necib amcası gibi özgürce dolaşmanın ise artık imkânsız olduğunu acı tecrübelerle keşfediyor.
Zamandaki Kırılma: Osmanlı Filistin’ine Veda, siyonizmin bölgedeki ekolojik yapıyı, doğal kaynakları, huzuru, toplumsal hafızayı nasıl geri dönülmez biçimde mahvettiğini gözler önüne seren çarpıcı bir yolculuk öyküsü. Ancak her türlü kedere ve baskıya rağmen bir gün Filistin’in özgür olacağına inanan yazar, Necib amcasından miras kalan mücadeleci ruhu okuyucularına vermeyi başarıyor.
Editörün görüşü
İnsan hakları örgütü olan Al-Haq'ın kurucusu Raja Shehadeh, büyük büyük amcası Necib Nassar'ın yolculuğu boyunca konakladığı yerlerdeki Bedevi toplulukların folk anlatılarına, şehir insanının günlük diline, özdeyişlerine, oralarda karşılaştığı yaşlı insanların anekdotlarına sık sık yer veriyor. Bunun yanında, yazarın eşiyle birlikte amcasının izini sürerken kendi zaman diliminde kullandığı günlük dil de kitapta yer alıyor. Filistin’in tarihini hikâyeleştirerek aktarıyor ve bu sayede politik havadan uzaklaşıyor. Kitap, konuyla ilgili illüstrasyonlarla desteklenmiş.
Bu kitap neden önemli
- Filistin davasının sadece Müslümanların meselesi değil dinler-ötesi bir mesele olduğunu vurguluyor. Hristiyan bir Filistinlinin, bu özgürlük davasını Müslümanlar kadar benimsediğini gösteriyor. - Filistin davasının fikrî cephesini çeşitli argümanlarla güçlendiriyor. Filistin meselesini sadece siyasi bir mesele olmanın ötesine taşıyor. - İsrail’in doğayı tahrip eden politikalarından örnekler sunarak sömürgeciliğin ekolojik dengeyi nasıl bozduğunu anlatıyor. - Filistin halkının mücadelesini bireysel anlatılarla desteklediği için küresel kamuoyunda avantaj sağlıyor. - Sömürgeci devletlerin bastırma, sindirme, yok sayma politikalarının insanlara nasıl acılar yaşattığını farklı kişilerden dinleme imkânı sunuyor. - Hristiyan bir Filistinlinin kendini Osmanlı olarak tanımlayışını ve Osmanlı hâkimiyeti altında yaşamakta ne kadar ısrarcı olduğunu göstererek modern önyargıları kırıyor.
Anahtar kelime
Orta Doğu, Filistin, Dünya Tarihi, Hatırat, Anı, Filistin Sorunu

Diğer kitaplara göz atın