Tasavvuf Notları - Timaş Yayınları

tasavvuf-notlari-9786059778831.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tasavvuf Notları

Tasavvufun ne olduğu merak eden herkes için...
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 112s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’18 / Aralık’18
Baskı Sayısı: 2
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-83-1
Barkod: 9786059778831
Orijinal Dil: Almanca
30.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
"Tasavvuf, salih amel ve iyi ahlaktır.
Sufi, hiç olandır."
 

Tasavvuf çalışmalarında dünya çapındaki en yetkin isimlerden biri olan Profesör Annemarie Schimmel, Tasavvuf Notları'nda tasavvuf terminolojisi, seyr u sülûk ve nefis mertebeleri gibi temel konulara kısa bir giriş yapmak isteyenler için tasavvufun gerçekte ne olduğunu ve olmadığını evliya menkıbeleriyle net bir biçimde anlatan bir giriş kitabı sunuyor.

Türkçede ilk kez yayımlanan Tasavvuf Notları, tasavvufî hakikatlerin özünü, bu geleneğin İslam tarihindeki gelişim ve değişim aşamalarını, tarikatlar ile bu tarikatların ortaya çıkıp yayıldığı bölgeleri dâhil ederek net bir şekilde açıklıyor. Halihazırda tasavvufla ilgilenenler için de bilinmeyen detaylardan bahseden ve ufak hatırlatmalar yapan bir el kitabına dönüşüyor.

Editörün görüşü
Öğrencilerinden birinin “Ben Muhammedî değilim sufiyim” sözüyle kendini tasavvufun hakikatte ne olduğunu anlatma yolunda zorunlu bir nefer olarak gören Annemarie, bu saikle Tasavvuf Notları’nı yazmaya başlamıştır. Tasavvuf ile ilgili yanlış kalıpları ber-taraf etmek isteyen Annemarie tasavvuf ahlakını, sufi edebini ve en temelde Allah aşkını bu notlarda bizlerle buluşturuyor. Ömrünü doğu ile batı arasında gönül köprüsü inşa etmeye vakfetmiş nadide bir hanımefendinin bu deneyimlerini hissedebilmek adına okunası bir eser.
En önemli cümle
"Tasavvuf, ilahî güzelliğin ve ruhun özleminin sembolü haline gelen mis kokulu güllerin ve feryad eden bülbüllerin olduğu çiçekli bir bahçe, seyr u sülûkun başındaki derviş için anlaması neredeyse imkânsız olan Arapçanın nazarî çölleri ve çok az kişinin ulaşabileceği en yüksek hikemi bilginin uzaklarda ışıldayan karlı dorukları gibidir."
Bu kitap neden önemli
Tasavvuf denildiğinde ilk akla gelen, en yetkin isimlerden biri olan Profesör Annemarie Schimmel'in Almancada "Sufismus" ismiyle yayımlanmış bu eseri Türkçede ilk kez yayımlanıyor. Tasavvufa dair kavramları, seyr ü sülûku ve nefis mertebelerini merak edip tasavvufa kısa bir giriş yapmak isteyenler için son derece anlaşılır ve ufuk açıcı bir kitap. Tasavvufî hakikatlerin özünü ağır ve detaylı olmayan tanımlamalarla ve ardından gelen evliya menkıbeleriyle net bir şekilde anlatırken halihazırda tasavvufla ilgilenenler için de bilinmeyen detaylardan bahseden bir içeriğe sahip. Anlamına bir kez daha bakılmak istenen kavramlara ve hatırlanmak istenen menkıbelere kolayca erişebilmek için bir başucu ve el kitabı niteliğinde. Tasavvuf Notları kitabı Türkçede ilk kez yayımlanıyor.
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, Sufizm, Teozofi, Mürşid, Mürid

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL