Amerika'da Bir Türk - Timaş Yayınları

amerikada-bir-turk-9789759161965.jpg

Amerika'da Bir Türk

Doğu’dan Batı’ya, sonra tekrar Batı’dan Doğu’ya uzanan bir ruh macerası…
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Anı-Biyografi (Sufi)
Sayfa / Ebat: 224s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’12 / Temmuz’21
Baskı Sayısı: 5
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-975-9161-96-5
Barkod: 9789759161965
Üst Başlık: ŞEYH TOSUN'UN HATIRATI
55.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Şeyh Tosun Bekir Bayraktaroğlu’nun hayat hikâyesini birkaç cümleyle özetlemek çok zor. Robert Kolej’indeki gençlik yıllarında sosyalist, Batı’daki sanat dolu döneminde bohem ve anarşist, Fas’taki ticaret döneminde zengin ve aristokrat, İstanbul’daki Cerrahî tekkesindeyken derviş, New York yıllarında ise bir mürşid.

Amerika'da Bir Türk, doksan iki yıllık dolu dolu bir tekâmül yolculuğuna sığmakta zorlanan bu bereketli ve enerjik hayatı "Tosun Baba"nın keyifli ve dinamik anlatımıyla âdeta yaşarmışçasına okuduğumuz bir hatırat. Okurken hakikatin çağrısına kapılmanın anlamı üzerine düşünüyor; bir sanatçı ruhun, şöhretinin ve sanatının zirvesindeyken manevî bir arayışla nasıl çırpınmaya başladığına şahitlik ediyoruz.

2018 yılının Şubat ayında vuslatına ererek rahmet-i Rahmân'a kavuşan Tosun Efendi, bizi sadece kendi hayatını okumaya değil, Cumhuriyet döneminin tamamını gözden geçirerek bir yakın dönem kültür tarihi okumasına davet ediyor. Cumhuriyet elitlerinden sayılabilecek bir ailede yetişen, Londra’daki gençlik yıllarında Bülent ve Rahşan Ecevit, Can Yücel, Ali Neyzî gibi gençlerle aynı evi paylaşan Tosun Bekir Bayraktaroğlu’nun, sonrasında mistisizm ve Gurdjieff öğretisinden geçen yolu nihayet tasavvufa vâsıl oluyor; Cerrâhî tekkesindeki derviş namzetliğinden dervişliğe, seyr u sülûku neticesinde ulaştığı kemâlat ile de mürşid-i kâmilliğe varıyor.

Son derece samimi, sıcak, akıcı ve okuru bir kez yakaladı mı artık bırakmayan bir hikâye… Doğu’dan Batı’ya, sonra tekrar Batı’dan Doğu’ya uzanan bir ruh macerası… Her kula nasip olmayacak bir hayat ve her okura nasip olası bir kitap: Amerika’da Bir Türk.

Editörün görüşü
Çanakkale'de kolunu vermiş bir zabitin ismiyle müsemma bir erkek çocuğu Tosun Bayraktar. Amerikan Robert Kolej'de geçen ilk gençlik yılları, daha o zamanlarda başlayan sanatın çeşitli dallarındaki mahareti, meşhur okul arkadaşları, Amerika'ya uzanan maceralı bir hayat... En nihayetinde ünlü Cerrahî Şeyhi Muzaffer Ozak Efendi'ye teslimiyetle başlayan Hakk yolculuğu... Bir güzel insanın ömür safahatı... Dolu dolu ve okura nice güzellikler katacak cinsten mükemmel bir anılar harmanı. Hatırat severler için eşsiz bir eser...
En önemli cümle
"Bil, bul, ol" derler. Ne aradığını bilmezsen ne bulacaksın? Bulduğunu olmazsan da neye yarar?
Bu kitap neden önemli
Bu kitap Cumhuriyet nesli denilebilecek bir sanatkar insanın dünya çapında yaptığı başarılı işleri ve en sonunda tasavvufta bulduğu ruh huzurunu görmek açısından son derece önemli bir hayat tecrübesini okurla buluşturuyor.
Anahtar kelime
Şeyh Tosun, Bülent Ecevit, Rahşan Ecevit, Can Yücel, Abd Cerrahi Tekkesi, Ali Neyzi, Gurdjieff, Tosun Baba, Mistisizm, Robert Koleji

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL