Ben Sağırım Efendim - Timaş Yayınları

ben-sagirim-efendim-9786059778947.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Ben Sağırım Efendim

Aşk olsun dervişin uğurlu ayağına!
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 152s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Şubat’20 / Şubat’20
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-9778-94-7
Barkod: 9786059778947
Üst Başlık: Mesnevî'den Hikmetli Hikâyeler
Orijinal Dil: Farsça
45.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Hz. Mevlânâ'nın "birlik dükkânı" olarak tanımladığı, içinde birbirinden hikmetli hikâyelerin, kıssaların, mesellerin ve beyitlerin bulunduğu Mesnevî-i Şerîf'in günümüze kadar birçok tercümesi ve şerhi yapıldı. Mesnevî'deki bazı uzun hikâyeler de birçok dilde muhtelif girişimlerle derlenerek yayımlandı.
 
Fakat Ben Sağırım Efendim: Mesnevî'den Hikmetli Hikâyeler, Fars dünyasının yerel ve hikemî eserler ile edebiyat alanındaki en itibarlı isimlerinden biri olup bu alanda hatırı sayılır bir ağırlığı bulunan, yıllarını özellikle gençleri ve çocukları kadim hikmete yönlendirmeye adamış Mehdi Azer Yezdî tarafından yayına hazırlanmış olması hasebiyle oldukça önem arz ediyor. Bu çalışmadaki hikâyeler, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kıssadan hisse ve mesel geleneği ile tekniğini belirli bağlamlar içinde, en gencinden en olgununa geniş bir okur kitlesine sunuyor. 
 
Fars dilinin özgünlüğü ehli tarafından korunarak hazırlanmış olan bu eser, geçmiş ile gelecek arasında, başta Hz. Mevlânâ'nın zamansız ve çağlar aşan dili ile bir köprü kuruyor. Çalışma, aynı zamanda barındırdığı seçkinin özgünlüğü ile de bir baş ucu kitabı olma niteliğinde. 
Editörün görüşü
Bu eser, içerdiği Mesnevî hikâyeleri seçkisiyle özgür bir derleme teşkil ediyor. Her kesimden ve her yaştan okur kitlesine rahatça hitap edebilecek bir çalışma. Fars diline ve edebiyatına hâkim, dönemin edebî konjonktürü içinde özenle hazırlanmış olmasından dolayı oldukça orijinal bir çalışmadan, yine, hem kaynak hem hedef dile ve kültüre vâkıf bir mütercim tarafından tercüme edilmiştir. Mesnevi'de geçen meseller açısından bir kaynak kitap ve baş ucu eseri olma özelliğini taşır.
En önemli cümle
"Suretin güzelliğini koyver gitsin Siret güzelliğinden haber ver bana"
Bu kitap neden önemli
Mesnevî-i Şerif'te geçen, her biri birer hakikat ve hikmet timsali olan meselleri müstakil olarak işleyen bu eser bir nevi muhtasar Mesnevî olma özelliğindedir.
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, Hikmet, Kıssa, Beyit, Rubai, Tasavvuf

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL