Büyük Dostum - Timaş Yayınları

buyuk-dostum-9786050846195.jpg

Büyük Dostum

Büyük dostlar, yönünü asla kaybetmezler.
Marka: İlk Genç Timaş
Kitaplık: İlk Gençlik
Diziler: Özgür Romanlar
Sayfa / Ebat: 112s. / 12,5x19,5
İlk ve Son Baskı: Kasım’22 / Mayıs’24
Baskı Sayısı: 4
ISBN: 978-605-08-4619-5
Barkod: 9786050846195
85.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Büyük dostlar, yönlerini asla kaybetmezler...
 
Bir yanda çocukluğun tatlı telaşında Atlas, diğer yanda huysuzluğuyla mahalleye kök söktüren Pasaknaz Teyze. Biri kitapları çok seviyor, öteki kitap gördüğü yerden kaçıyor! Bu hikâye, sokaklarında sekseklerin, ip atlayan çocukların, rengarenk çiçeklerle süslü ağaçların, yüzme yarışı yapan yaşlı teyzelerin eksik olmadığı Büyükada'da geçiyor. Gerçeğe yaslanan, hatıralarla dolu Büyük Dostum'u okurken söylenebilir, gülebilir, sinirlenebilir ya da hiçbir şey olmamış gibi davranabilirsiniz. Ama kimseyi Pasaknaz Teyze'yi tanımadığınıza ikna edemezsiniz!
Editörün görüşü
Başarısızlar Kulübü'nün yazarı Anıl Basılı'nın kendi yaşamından esinlenerek kaleme aldığı Büyük Dostum, vefadan dostluğa, mektuptan Büyükada gezisine pek çok farklı noktaya değiniyor. Atlas, kitaplardan ve kitap okumaktan hiç hoşlanmayan Pasaknaz Teyze'nin fikirlerini değiştirebilip onu bir "kitap kurdu" yapabilecek mi? Peki Pasaknaz Teyze neden kitapları sevmiyor? Sıcacık anlatımı ve başarılı kurgusuyla Büyük Dostum, hepimizin dostu olacaktır.
En önemli cümle
Pasaknaz Teyze'ye sarıldım. "Çok mutluyum. O gün sana dediğimi hatırlıyor musun? Hani şu büyük dostlar olanı..." diye sordu. "Hatırlamaz mıyım Pasaknaz Teyze, tabii hatırlıyorum. Aslında hiç unutmadım." Ona sanılmaya devam ettim ve fısıldadım: "Büyük dostlar, yönünü asla kaybetmezler..." Eğer Büyükada'da yürürken bir teyze size laf atarsa dönün ve ona iyice bakın. Belki Pasaknaz Teyze'yle karşılaşmış olabilirsiniz. Eğer elinde hortumu tuttuğunu fark ederseniz kaçacak bir yer arayın.
Bu kitap neden önemli
Büyük Dostum, çocuk ve yetişkinin kurduğu bağ ile empati kavramını devreye sokuyor. Bir yönüyle mizahi karakterler içeriyor ve eğlenirken sorgulama imkanı sağlıyor. Topluma dair eleştiri içeriyor. "Birini kaybetmek kolaydır, önemli olan onu kazanmaya çabalamak." mottosuyla hareket ediyor. Mektup türüyle ilerleyen örgü, gençleri yazmaya teşvik ediyor. Dostluğun ve paylaşımın iyileştirici gücüne odaklanıyor. Çocukluktan yetişkinliğe uzanan bölümde ise vefa kavramını ele alıyor. Saygı duyduğumuz kişileri unutmadığımızın, zamanı geldiğinde onlarla tekrar buluştuğumuzun altını çiziyor.
Anahtar kelime
Arkadaşlık, Kitap Sevgisi, Mektup, Komşuluk, Sevgi, Empati, Büyükada, 9 yaş, 10 Yaş, 11 Yaş, 12 Yaş

Diğer kitaplara göz atın