Elemim Bir Yüreğin Karı Değil (Ciltli) - Timaş Yayınları

elemim-bir-yuregin-kari-degil-ciltli-9786050807646.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Elemim Bir Yüreğin Karı Değil (Ciltli)

İstiklal Şairi'nin hüzünlü resimleri bu kitapta...
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Görsel Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 136s. / 19,5x24,5
İlk ve Son Baskı: Aralık’12 / Mart’13
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-0764-6
Barkod: 9786050807646
Alt Başlık: Elemim Bir Yüreğin Kârı Değil
Üst Başlık: MEHMET AKİF ALBÜMÜ
230.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
 
Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemine şahitlik etmiş biri olarak Mehmet Âkif, Türk düşünce tarihinin en mühim simalarındandır. II. Abdülhamid devri, II. Meşrutiyet’in ilanı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı, Millî Mücadele, nihayet Cumhuriyet’in ilanı ve onu takip eden inkılâplar… Bir devrin kapanıp yenisinin açılması arifesinde bin bir ıstırapla geçen seneler… Ve tüm bunlarla yoğrulan fikir ve sanat dünyası.
 
Âkif’in hayatı bir dönemin hikâyesidir; gidenlerin ardından, kalanları muhafazaya hasredilmiş bir hayatın. Yazdığı da, söylediği de budur:
 
“Gitme ey yolcu, beraber oturup ağlaşalım
Elemim bir yüreğin kârı değil, paylaşalım
Ne yapıp ye'simi kahreyleyeyim, bilmem ki?
Öyle dehşetli muhitimde dönen matem ki!”
 
Elemim Bir Yüreğin Kârı Değil, yolu Âkif’le kesişmiş insanların tanıklıklarına, hatıralarına müracaat ederek, bir kısmı henüz yeni gün yüzüne çıkmış fotoğraflar, pullar, gazete kupürleri, mektuplar ve belgeler eşliğinde onun hayatını anlatmaktadır. Türkiye’de Âkif’in hayatını, eserlerini ve çevresiyle birlikte yaşadığı devri, ilmî çalışmalarının merkezine koyan akademisyenler arasında akla gelen ilk isimlerden biri olan Prof. Dr. İsmail Kara’nın, öğrencisi Fulya İbanoğlu’yla birlikte hazırladığı Elemim Bir Yüreğin Kârı Değil adlı albüm/kitap, literatürdeki eksiklikleri giderecek en önemli çalışmalardan biridir.
 
Editörün görüşü
Çağdaş İslam Düşüncesi üzerine yaptığı çalışmalarla bildiğimiz İsmail Kara danışmanlığında öğrencisi Fulya İbanoğlu tarafından hazırlanan bu kitap, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un hayatını bilinmeyen fotoğraflarıyla birlikte anlatan belgesel niteliğinde bol görselli, prestij boy, çok değerli bir eser.
Bu kitap neden önemli
Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemine şahitlik etmiş biri olarak İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Âkif'in hayatını belgesel niteliğinde okura aktaran bol görselli önemli bir çalışma. Kitabın danışmanı Türkiye'de İslam Düşüncesi Tarihi alanında yaptığı çalışmalarla meşhur İsmail Kara, yazarı da öğrencisi Fulya İbanoğlu.
Anahtar kelime
Mehmet Akif Ersoy, İstanbul, Albüm, Yakın Tarih, Iı. Abdülhamid Dönemi, Iı. Meşrutiyet Dönemi, İstiklal Marşı, Milli Mücadele

Diğer kitaplara göz atın