Haçlı Seferleri - Timaş Yayınları

hacli-seferleri-9786050842401.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Haçlı Seferleri

Doğu ile Batı'nın Bitmeyen Mücadelesi: Haçlı Seferleri
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Dünya Tarihi
Sayfa / Ebat: 480s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’21 / Eylül’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4240-1
Barkod: 9786050842401
Üst Başlık: Doğu ile Batı'nın Bitmeyen Mücadelesi
285.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

"İlk Haçlı Seferleri sonucu kurulan Kudüs Haçlı Krallığı, Selahaddin Eyyübî eliyle tarihe mâl edilecektir. Bu öyle bir olaydır ki Kudüs, şehre kan ve şiddetle giren Haçlılara unutulmaz bir insanlık dersi verilerek alınacaktır."

Haçlı Seferleri Doğu ile Batı arasındaki hesaplaşmanın bitmeyen hikâyesidir. Nitekim Haçlı Seferleri hem Avrupa’nın hem de Türk-İslam medeniyetinin tarihini şekillendirirken, büyük bir hafızayı günümüze kadar taşıma görevini üstlenir. Geçmişten günümüze uzanan bağlantılarını koruyan bu mücadeleler hem tarih araştırmalarında hem de güncel mevzularda sürekli hatırlanan, hatırlatılan, merak edilen ve araştırılan bir konu olarak güncelliğini korur.

Prof. Dr. Altan Çetin, Haçlı Seferleri’nde Doğu’nun ve Batı’nın uğruna savaştığı fikirleri, idealleri, inançları ve toprakları bütün detaylarıyla anlatıyor. I., II., III., IV. ,V. ,VI., VII., VIII. ve IX. Haçlı Seferleri’ni, Çocuk Haçlı Seferleri’ni ve 1001 yılı Haçlı Seferleri’ni tafsilatıyla anlatan eser, mücadelenin sonraki yüzyıllardaki yansımalarını da ele alıyor. Orta Çağ’da savaş ne demekti? Haçlılar kimlerdi ve saldırma sebepleri neydi? Orta Doğu’da ve Anadolu’da İslam’ın gayreti ve Türklerin azmi Haçlılar karşısında nasıl şekillendi? Uğruna savaşılan topraklar bin yılı aşkın süredir önemini nasıl muhafaza etti? Elinizdeki kitap bu ve bunun gibi pek çok soruya birincil ve ikincil kaynakların ışığında nitelikli cevaplar veriyor.

Haçlı Seferleri Orta Çağ’daki savaşların mantığına, Haçlı kavramına, din ve cihat anlayışlarına ışık tutan kapsamlı bir eser. Orta Çağ tarihine ilgi duyan ve tarihi günümüz mentalitesiyle karşılaştırmalı görmek isteyen okurlar için nitelikli ve objektif bir çalışma.

Editörün görüşü
Haçlı Seferleri mevzusu hem Avrupa’nın hem de Türk-İslam medeniyetinin tarihinde gündemden düşmeyen bir mevzu. Nitekim Doğu ile Batı medeniyetlerinin karşılaşması, etkileşimi ve mücadelesi gerek güncel politik mevzularda gerek tarih araştırmalarında kendini daima hatırlatmakta. Haçlı Seferleri’ne sahne olan coğrafyalar ise 1000 yılı aşkın bir süredir iki medeniyetin de göz bebeği olarak öne çıkmakta. Bu kitap, tam da bu yüzden tarih ile güncel mevzular arasındaki bağlantıyı sağlam zemin üzerine yerleştiriyor. Haçlı Seferleri’ni tek tek anlatan eser, geçmişten günümüze uzanan bir mücadelenin adeta haritasını sunuyor. I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., IX. Haçlı Seferleri ile Çocuk Haçlı Seferleri ve 1001 yılı Haçlı Seferleri’ni tek tek anlatan bu eser Orta Çağ’a ışık tutan güncel, titiz ve kapsamlı bir çalışma.
En önemli cümle
Haçlı Seferleri bir aklın, kültürün kendini yenilediği bir tarihi olgu olarak güncelliğini korur ve bize şunu düşündürür: Haçlı Seferleri tamamlanmış mıdır? Bu soru zihinleri meşgul etmeye devam edecektir.
Bu kitap neden önemli
I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., IX. Haçlı Seferleri ile Çocuk Haçlı Seferleri ve 1001 yılı Haçlı Seferleri’ni tek tek anlatan bu eser Orta Çağ’a ışık tutan güncel, titiz ve kapsamlı bir çalışma. 1095-1270 yılları arasında cereyan etmiş Haçlı Seferleri’ni ve sonraki yüzyıllardaki yansımalarını ele alıyor. Haçlı Seferleri mevzusunu hem tarihsel olarak hem de çatışan bir zihniyet bağlamında aktarıyor. Bu zihniyet çatışmasını anlatırken geçmişten günümüze sağlam bir köprü kuruyor. Türk-İslâm medeniyetinin cihada, dine ve savaşa bakışını aktarırken Avrupa’nın dinî motivasyonunu ve bu konuda kilisenin rolünü de anlatarak karşılaştırmalı okuma imkânı sağlıyor. Haçlı Seferleri süresince Doğu’nun ve Batı’nın ayrı ayrı siyasi, ekonomik, askerî, kültürel arka planlarını okura sunuyor.
Anahtar kelime
Haçlı Seferleri, Haçlılar, İslam Dünyası, Orta Çağ, Ortadoğu, Selçuklular, Memlukler, Eyyubiler, Fatımiler, Selahaddin Eyyubi, Kudüs Krallığı, Kudüs, Hospitalier Şövalyeler, Tapınak Şövalyeleri

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL