İlk Türk Liderleri - Timaş Yayınları

ilk-turk-liderleri-9786050837872.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

İlk Türk Liderleri

Türk’ün Tarihine Yön Veren Liderler
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Türk Tarihi
Sayfa / Ebat: 320s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’21 / Aralık’22
Baskı Sayısı: 2
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3787-2
Barkod: 9786050837872
Üst Başlık: Devlet Ruhunu Mayalayan Bilgeler
225.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihini resmeden 56 liderin hayatını anlatıyor. Mo-tu (Mete)’dan Attila’ya, Bumin Kağan’dan Tonyukuk’a, Balamir’den Bilge Kağan’a değin İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş, bilinen ve bilinmeyen Eski Türklerin izini sürüyor.

Bu eserde, Türklerin anavatanı Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu uzak geçmişin seslerini dinleyecek, tarih yapıcılarıyla tanışacak, Çin’le yapılan ‘savaş ve barış’ın yankılarını duyacak, dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketin aynasını göreceksiniz.

Taşağıl, okuru; Orta Asya’nın steplerinde, Altay Dağları’nın eteklerinde, Ötüken’in vadilerinde süren konuşmaya davet ediyor. Yazarın alfabetik olarak kaydettiği İlk Türk Liderleri, ilk kez tek kitapta!

 

 

 

Editörün görüşü
Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihi dendiğinde akla gelen isimlerdendir. Onun Orta Asya ile ilgili yaptığı çalışmalar, sadece Türk literatüründe değil, dünya literatüründe de ses getiriyor. Bilhassa Türk Tarih Kurumu tarafından neşredilen Gök-Türkler kitabı Harvard Üniversitesi’nde ders kitabı olarak okutuluyor. İlk Türk Liderleri adlı çalışması ise bu alanda yapılmış derli toplu ilk örnek olması hasebiyle oldukça mühim.
En önemli cümle
Tarih, Türk’ün atına binmesiyle başlar!
Bu kitap neden önemli
Kitapta, İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş 56 liderin hayatı, yaptıkları icraatlar ve bu şahsiyetlerin bugüne bile güçlü mesajlar veren uygulamaları alfabetik olarak yer alıyor. Atilla’dan Bilge Kağan’a, Bumin Kağan’dan Tonyukuk’a, Teoman’dan Mete’ye değin, bilinen ve bilinmeyen birçok liderin yaşamlarına tanıklık ediyoruz. Yazar, hanların öykülerini kısa ama çarpıcı bilgilerle aktarıyor. Taşağıl, okuru Orta Asya’nın steplerinde, Altay Dağları’nın eteklerinde, Ötüken’de dolaşan bir sohbete davet ediyor.
Anahtar kelime
Tarih, Türk Tarihi, Atilla, Bilge Kağan, Tonyukuk, Teoman, Mete, Orta Asya, Ötüken

Diğer kitaplara göz atın