Kısa Hitler İmparatorluğu Tarihi - Timaş Yayınları

kisa-hitler-imparatorlugu-tarihi-9786050834321.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Kısa Hitler İmparatorluğu Tarihi

Cinnet Canavarının Uykusu Hafiftir…
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Popüler Tarih
Sayfa / Ebat: 624s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’20 / Ekim’20
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-3432-1
Barkod: 9786050834321
280.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Yıl 1918. Tarihin en kanlı çarpışmalarına sahne olan Büyük Savaş nihayet bitmiştir. Kırk milyon insan ölmüş, ülkeler viran olmuş, haritalar değişmiştir. Galiplere tükenmişlikle karışık bir sevinç, mağluplaraysa korkuyla karışık bir keder hâkimdir. Ancak hem galiplerin bir kısmının hem de mağluplardan birinin paylaştığı ortak bir duygu daha vardır: Öfke!

            İngiltere ve Fransa öfkelidir zira zafer için ağır bir fatura ödemişlerdir. Cezalandırmak, dahası canına okumak için ağır şartlar içeren Versay Barış Antlaşması’yla Almanya’nın boğazına yapışırlar. Yenilginin şokuyla zaten ağır bir öfke nöbeti geçiren Almanlar, kendilerini açlığa ve ondan da büyük bir zillete mahkûm eden bu antlaşmayla iyice deliye dönmüştür. “Onlar büyük tarihi geçmişi olan şanlı bir ulustur; nasıl olur da yenilirlerdi, nasıl olur da elleri kolları böylesine acımasızca budanırdı? Dünyayı işgale kalkmışken, nasıl olur da ülkeleri işgal edilirdi? Yenilgi bir yana, nasıl olur da sokak hayvanlarını yiyecek kadar açlığa mahkûm edilirlerdi?” Aynaya bakmaksızın suçlu ararlar: Kim, hangi hainler onları bu duruma düşürmüştür?

            Açlık, çaresizlik ve yenilginin travmasıyla at başı giden utanç, milyonların üzerine kâbus gibi çökmüş; Almanya, çölde vaha ararcasına, makus talihini değiştirecek bir kahraman arayışına çıkmıştır. Çok geçmeden adaylardan biri aradan sıyrılır. Adı Adolf’tur. Kişiliği otoriteyle biçimlenmiş, hayata dair hayalleri yarım kalmış, türlü kompleksin esiri olmuş ve savaşın getirdiği yenilgiyi hazmedememiş bir savaş gazisidir. “Şanlı tarih” ile karnını doyurmakta, “askerlik” ile nefes almakta, ağzı da iyi laf yapmaktadır. Adeta o günün Almanya’sı, onun şahsında ete kemiğe bürünmüştür…

            “Düşün peşime, bizi bu duruma düşürenleri biliyorum, önce onların sonra da dünyanın canına okuyacağız; Büyük Almanya’yı kuracağız!” der Adolf.

            Ruhu, bedeni ve zihni yaralı bir ulusun, ruhu, bedeni ve zihni hastalıklı bir insanın liderliğinde dünyayı kasıp kavuracak utanç yürüyüşü, işte böyle başlar…

Editörün görüşü
Kitap, modern dünya tarihinin en popüler liderlerinden Hitler ve kurduğu imparatorluk hakkında kapsamlı ve bütüncül bir bakış açısıyla yazılmış Türkiye’deki ilk çalışmalardan biri… Ali Çimen pek çok okurun beğenisini kazanan “Kısa Tarih” dizisine Kısa Hitler İmparatorluğu Tarihi’yle devam ediyor.
En önemli cümle
“Soruyorum size: Topyekun savaş istiyor musunuz? Eğer gerekirse, bugün bile hayal edebileceğimizden daha topyekun ve radikal bir savaş istiyor musunuz?... O halde şimdi ayağa kalkalım ve bırakalım fırtına kopsun!” Nazi Propaganda Bakanı Joseph Göbbels
Bu kitap neden önemli
Ali Çimen akıcı üslubuyla verdiği ilginç bilgilerle tanınan, "Kısa Tarih" serisiyle birçok kitap kaleme almış bir isim. Çimen bu eserinde, son zamanlarda en çok merak edilen kişilerden/liderlerden Adolf Hitler’i ve onun kurduğu imparatorluğu tüm yönleriyle anlatıyor ve bugünün Avrupası’na dair bir yeni bir bakış açısı çiziyor.
Anahtar kelime
Tarih, Almanya, Almanlar, Führer, Yahudiler, Gestapo, Getto, Soykırım, Rusya, Polonya, İngiltere, Churcill

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
hayat-dalgalar-gibi-ustumuzden-gececek-9786256767010.jpg

Hayat Dalgalar Gibi Üstümüzden Geçecek

Bülent Ecevit
Timaş Tarih
225.00 TL