Kültür Dünyamızdan Manzaralar - Timaş Yayınları

kultur-dunyamizdan-manzaralar-9786050842777.jpg

Kültür Dünyamızdan Manzaralar

Bu Kitapta Cana Can, Yüreklere Heyecan Katan Birçok Tarihî Anekdot Sizi Bekliyor!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 392s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’21 / Kasım’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4277-7
Barkod: 9786050842777
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Yol uzun, ömür kısa olduğuna göre, hayatı güzelleştiren sırları çözmek gerekiyor. Bunun için de kültür hazinelerinin kapılarını açmak, mücevherleri ortaya saçmak icap ediyor. Unutmayalım ki, medeniyetimizin pırlantaları, dün olduğu gibi, bugün de hem gözlerimizi hem gönüllerimizi dinlendiriyor.

Kültür tarihçisi Dursun Gürlek’in hazırladığı bu kitap Osmanlı medeniyetinden ve İstanbul kültüründen kesitler sunuyor. Evliya Çelebi’den anekdotlar, eski kitapların tozlu sayfalarında unutulmaya yüz tutan latifeler, Süleyman Nazif’ten fıkralar, hediyelik altınlar, camilerimizi süsleyen şaheser tablolar, eli öpülecek insanların özellikleri, Mehmed Âkif’in gözünü yaşartan sahneler, Şair Haşmet’ten haşmetli sözler, şifalı tozlar, Mevlevi medeniyetinden ibretler, uyuyanları uyandıracak fıkralar Kültür Dünyamızdan Manzaralar’ı oluşturuyor.

Cana can, yüreklere heyecan katacak, enikonu okunacak birçok konu sizleri bekliyor.

Editörün görüşü
Kitap, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kültür tarihçilerinden Dursun Gürlek’in çalışmalarından biri. Kitap, yakın tarihimize dair tarihî anekdotlarla kültür tarihinin birçok güzel insanını, eserlerini ve olaylarını daha yakından tanıma/anlama fırsatı sunuyor okura.
En önemli cümle
Unutmayalım ki, kamus, nâmustur!..
Bu kitap neden önemli
Kültür Tarihçisi Dursun Gürlek'in Osmanlı medeniyetinden, İstanbul kültüründen kesitler sunan, kültür hazinesine kapı açacağınız, gönlünüzü neşelendirecek güzel bir eseri... Okurken hiç sıkılmadan bir çırpıda bitirilecek bir eser. Dursun Gürlek derlediği yazılarında genel olarak bir hikâye veya nüktedan alıntılara yer vererek yazılarını zenginleştirmiş. Deneme tadında, bir yazarın gözünden manzaraları seyredin. Kiminde düşünün. Kiminde gülümseyin. Kiminde hüzünlenin.
Anahtar kelime
Kitap, KİTAP KÜLTÜRÜ, Kültür Tarihi, Okuma kültürü, Mehmet Akif Ersoy, Süleyman Nazif, Şemsettin Sami, İstanbul, İbnülemin Mahmud Kemal İnal

Diğer kitaplara göz atın