Mekke'ye Giden Bin Yol - Timaş Yayınları

mekkeye-giden-bin-yol-9786256767164.jpg

Mekke'ye Giden Bin Yol

Çağları ve kıtaları aşıp Mekke’de huzura kavuşan kalplerin hikâyesi
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Sayfa / Ebat: 752s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’24 / Mart’24
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-625-6767-16-4
Barkod: 9786256767164
Üst Başlık: Müslüman ve Gayrimüslim Gezginlerden 10 Asırlık Hac Seyahatleri
385.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Mekke, Müslümanların farz ibadetlerini yerine getirebilmek için bir ömür boyu ulaşmayı hedefledikleri kutsal bir mekândan ibaret değildir. Aynı zamanda tüm Müslümanların kalplerine taht kurmuş kadim bir muhabbet membaıdır. Fas’tan, İngiltere’den, İran’dan, İtalya’dan, ABD’den, kısacası yeryüzünün her yerinden Mekke’ye uzanan ve asırlardır aynı canlılığı, aynı heyecanı koruyan sayısız seyahat bunun bir ispatıdır. Öyle ki Müslümanların hac seyahatleri gayrimüslimlerin de dikkatini çekmiş, bir yolunu bulup Mekke’ye girebilenler tıpkı Müslümanlar gibi, bu eşsiz tecrübeyi yaşarken gözlemlerini kaydetmeden edememişlerdir. Şehirlerin ve tabiatın güzelliklerini, karşılaştıkları insanları, seyahatlerinde kaydettikleri anekdotları daha fazla insana ulaştırmayı ise adeta görev kabul etmişlerdir.
İbn Battuta’dan İbn Cübeyr’e, Bolognalı Ludovico di Varthema’dan İngiltereli Joseph Pitts’e, Sir Richard Burton’dan Malcolm X’e pek çok ismin hac seyahati hatıralarının derlendiği Mekke’ye Giden Bin Yol, Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanan geniş bir zaman aralığında hac seyahatinin değişen dinamiklerini ve bu dinamiklere rağmen seyahatlerdeki lezzetin hep aynı kaldığını vurguluyor. Kimi zaman tehlikelerle dolu yollardan, dağlardan, haydutların pusuda beklediği topraklardan geçen; kimi zaman kervanlardaki deve sürücülerinin mırıldandığı ezgiler eşliğinde çölde ay ışığının aydınlattığı sakin geceler ve kavurucu gündüzler boyu yol alan; ardından aylar sonra Mekke’ye ulaşan hacıların tecrübeleri bu sayfalar arasında yer alıyor. Asırlar evvel bu yolculuğa çıkan hacılar ile Jet Çağı’nda uçak biletini alıp Mekke’ye birkaç saat içinde varan hacıların hissettiği ortak duyguları bir araya getiren bu koleksiyon, tüm insanlığı hayran bırakan ihtişamlı seyahatlerin ne anlama geldiğini birinci elden anlatıyor.
Michael Wolfe’un derleyip bizzat kendi seyahat deneyimini de aktardığı; Selma Özülkü’nün akıcı bir dille ve titiz uğraşlarıyla Türkçeye tercüme ettiği Mekke’ye Giden Bin Yol, muhteşem bir seyahat edebiyatı. Eser hac ibadetinin ilkelerine ve uygulamalarına dair bilgiler veren, ayrıca seyyahların dönemin siyasi olaylarına ve aktörlerine dair gözlemlerini de paylaştığı 5 farklı çağın ustaca sentezlendiği prestijli bir tarih çalışması.
Editörün görüşü
Her kesimden okurun kendine hitap edecek bir kesit bulacağı, okurken çağlar geçse de değişmeyen o "öz"ü hissedebileceği, haccın manevi yönüne ek olarak hacca gitme yöntemlerini, hac pratiklerini birincil ağızlardan okuyabileceği kıymetli ve derinlikli bir koleksiyon.
En önemli cümle
“Eser durmaksızın değişen ve pek çok çehreye fakat yalnızca tek bir kalbe sahip bir dinin ve onun değişen dünyadaki yerinin görüntüsüdür. O kalp Mekke’dir.”
Bu kitap neden önemli
Mekke’ye Giden Bin Yol, Müslümanlığın asırlar boyu hiç eskimemiş olan bir seyahat birikimin üzerinden asırlar geçse de hiç eskimeyecek olan prestijli bir koleksiyonu… Orta Çağ, Avrupa, 19. yüzyıl, 20. yüzyıl ve 21. yüzyıl hac seyahatlerini zamansal olarak sınıflandırarak her çağdan çeşitli tecrübeleri her seyyaha ayrılmış özel başlıklar ile aktarıyor. Mekke’ye hacı olarak girmeyi başarmış ilk gayrimüslim olan Ludovico di Varthema gibi ilgi çekici hikâyeleri olan seyyahlar yer alıyor. Malcolm X, Michael Wolfe, Celal Âl-i Ahmed, Abdellah Hammoudi, İbn Battuta, İbn Cübeyr, İsviçreli gezgin John Lewis Burckhardt, Britanyalı kaşif misyoner Sir Richard Burton, İngiliz ordusu subayı Arthur J. B. Wavell, Cezayir’de korsanlar tarafından köleliğe alınan Joseph Pitts, İspanyol asker ve casus Ali Bey el-Abbasi gibi isimlerin seyahatleri okurlara sunuluyor. Müslüman gezginlere ek olarak gayrimüslim Avrupalıların ve de sonradan İslam’ı kabul edenlerin de seyahat deneyimlerini aktarıyor.
Anahtar kelime
Hac, Hacerü'l-Esved, Mekke, Seyahatname, Umre, Kabe, İslam Düşüncesi, İslam Tarihi, Müslümanlık, Birinci Dünya Savaşı

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL