Muhabbet Ateşi - Timaş Yayınları

muhabbet-atesi-9786050848045.jpg

Muhabbet Ateşi

Dursun Gürlek Kitaplığı Muhabbet Ateşi Kitabıyla Büyümeye Devam Ediyor!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 304s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’23 / Eylül’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4804-5
Barkod: 9786050848045
225.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Gönüller Sultanı Hazreti Mevlânâ, “aşk”ı, yine aşkla anlatıyor. “Aşkın kaynağı ilâhî sevgi olduğuna göre, onu şerh edecek ancak aşkın kendisidir,” diyor.

Aşk ateşi, öyle şiddetli bir ateştir ki cehennem ateşini bile söndürebilir. Büyük İslâm mutasavvıflarından İsmâil Hâkkı Bursevî Hazretleri’nin, Rûhü’l-Mesnevî isimli kitabının birinci cildinde nakledildiğine göre, ateş diyor ki: Yâ Rabbi! Eğer sana itâat etmeseydim, benden daha şiddetli bir nesne ile azap eder miydin? Allah buyurdu ki: Büyük ateşimi senin üzerine musallat ederdim. Nâr (ateş) dedi ki: Benden daha büyük ateş var mı? Yüce Allah, o zaman şöyle buyurdu: Evet, var. Bu, velîlerimin kalplerine yerleştirdiğim muhabbet ateşidir.

Kültür tarihimize dair çalışmalarıyla tanınan Dursun Gürlek’in Muhabbet Ateşi adını verdiği bu çalışmasında Mihrî Hatun’dan Evliya Çelebi’ye, Mehmed Âkif Ersoy’dan Tâhirü’l-Mevlevî’ye, Üsküdarlı Hafız Ali Efendi’den Münevver Ayaşlı’ya birçok Osmanlı bakıyyesi şahsiyetten ilme, kültüre, kitaplara ve muhabbete dair birçok yazı bulunuyor.
Muhabbet meclisinizde, muhabbet ateşi eksik olmasın!...
Editörün görüşü
Kitap, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kültür tarihçilerinden Dursun Gürlek’in çalışmalarından biri. Kitap, yakın tarihimize dair tarihî anekdotlarla kültür tarihinin birçok güzel insanını, eserlerini ve olaylarını daha yakından tanıma/anlama fırsatı sunuyor okura.
En önemli cümle
Eskiler, ciltsiz kitaba, çıplak adam gözüyle baktıkları için onları giydirip kuşandırmaktan, yâni ciltlettirmekten büyük bir zevk alıyorlardı.
Bu kitap neden önemli
Dursun Gürlek, Türkiye’nin kültür tarihinde önde gelen isimlerden biri. Gürlek alanında bilinen ve aranan bir isim. Gazete, televizyon ve muhtelif mecralarda bulunan bir isim yani oldukça aktif ve görünen bir yazar. Bu çalışma, kitap kültürüne ve kültürümüze dair birçok kıyıda köşede kalmış bilgiyi/hikâyeyi güzel bir üslupla günümüze aktarıyor.
Anahtar kelime
Tarih, Kültür Tarihi, KİTAP KÜLTÜRÜ, Sahaf, İstanbul, Okuma kültürü

Diğer kitaplara göz atın