Nefislerin Terbiyesi - Timaş Yayınları

nefislerin-terbiyesi-9786059778107.jpg

Nefislerin Terbiyesi

Dünya, ahiret yurdunu kazanmak yolunda bir durak, bir konaklama yeridir.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 512s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’15 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 7
ISBN: 978-605-9778-10-7
Barkod: 9786059778107
Üst Başlık: Müzekkin-Nüfus
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Nefislerin Terbiyesi (Müzekki’n-Nüfûs),  Anadolu evliyasının büyüklerinden Eşrefoğlu Rûmî Hazretlerinin duru bir Anadolu Türkçesiyle sadrından damıtarak kaleme aldığı, bir nevi Müslüman şahsiyet eğitimi denebilecek nefs terbiyesini bütün kavramlarıyla ele alan, seyr u sülûk yollarında rehberlik eden ve asırlara mal olmuş bir İslam ahlakı klasiğidir. Yazıldığı 15. yüzyıldan bu yana, asırlar ve nesiller boyu hem âşıkların, âriflerin hem de geniş halk kitlelerinin irfanını besleyen, Türk toplumunun iman ve ahlak anlayışına tesir eden bu klasik eser, günümüz insanının derûnî açmazlarına da manevî merhem sunmaya devam ediyor.

Dosta gidenin yolu gönüller içre geçer, diyen Eşrefoğlu Rûmî Hazretleri, okurlarına Ezelî ve Ebedî olanın rızasını kazanma yolunda rehberlik ediyor ve hiçbir dönemde değer kaybetmeyen, aksine değerlenen bir başucu kitabı, kadim bir yol haritası sunuyor. 

Nefislerin Terbiyesi (Müzekki'n-Nüfûs), Nihat Dağlı’nın özenli çalışmasıyla, 15. yüzyılda yazılmış, asırlarca okunmuş, hayat olmuş bir metnin salık verdiği maneviyatın 21. yüzyılda yeniden tatbik edilmesi temennisi üzerine okuruyla buluşuyor. 

Editörün görüşü
Nefislerin Terbiyesi/Müzekki'n-Nüfus'un daha evvel de pek çok baskısı yapıldı. Anadolu'da iki nesil öncesinin her evde bulunan kitaplarından biri olmasına rağmen günümüz insanının dünyasına yabancı kaldı. Allah'a ulaşmanın yollarını anlatan, pratik nefis terbiyesi eğitimi veren eser Nihat Dağlı'nın özenli çalışmasıyla yeniden tasavvuf okurunun dikkatini çekmeyi hak ediyor.
En önemli cümle
"Güzel ahlak insanı yüce makamlara ulaştırır, kötü ahlak ise kişinin bütün amellerini bozar."
Bu kitap neden önemli
Nefislerin Terbiyesi/Müzekki'n-Nüfus tasavvuf nazariyatını anlatmaktan öte, bir nevi müslüman şahsiyet eğitimi denilebilecek nefis terbiyesini bütün kavramlarıyla ele alan pratik bir İslam ahlak kitabı. Eşrefoğlu Rumi'nin Anadolu insanının nezdindeki şöhret ve itibarından dolayı tahsilli tahsilsiz her kesimden insanın bildiği ve okumayı arzu ettiği kitaplardan biri. Pek çok evin kütüphanesinde bulunan sayılı klasiklerden... Kütüphanesinde mevcut olmayan evler için bu nüsha yeni yerini intizar ediyor...
Anahtar kelime
Eşrefoğlu Rumi, Müzekki'n-Nüfus, Nefis Terbiyesi, İbadet, Takva, Ahlak, Zühd

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL