Nefsi Arındırmak - Timaş Yayınları

nefsi-arindirmak-9786257949842.jpg

Nefsi Arındırmak

Kıyamet günü mizana konacak ilk şey güzel ahlâk ve cömertliktir.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 112s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Şubat’23 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-625-7949-84-2
Barkod: 9786257949842
Üst Başlık: Din Güzel Ahlaktır
Orijinal Dil: Arapça
100.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Allah, imanı yarattığında iman O'na: 'Yüce Allah'ım! Beni güçlendir.' demiştir. Allah da onu güzel ahlâk ve cömertlikle güçlendirir. Yine Allah, küfrü yarattığında küfür O'na: 'Yüce Allah'ım! Beni güçlendir.' demiştir. Allah da onu kötü ahlâk ve cimrilikle güçlendirir. Hz. Peygamber Efendimiz (sav): "Ben, güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim." buyurur. Bir mümin, iman eder ve salih amel işleyerek imanını tahkim ve takviye eder. Ahlâkın güzelleşmesi, bu salih amelleri kapsayıcı bir hususiyete sahiptir. Fudayl b. İyaz'ın aktardığına göre bir gün Peygamber Efendimize, geceleri ibadet eden ve gündüzleri oruç tutan fakat ahlâkı kötü olup, diliyle çevresindekileri yıldıran bir kadının durumu sorulmuş. Peygamber Efendimiz de o kadın için: "Onda bir hayır yoktur, cehennemliklerdendir." demiştir. İşte, güzel ahlâk ibadetlerin ve imanın kemale ermesi için en mühim rükündür. İmam Gazzâlî, İhyâ eserinin Nefsin Arındırılması başlığını verdiği bu kısımda ahlâkın tehzibini ve güzelleştirilmesini ele almakta; bazen bir mürşit gibi hakikat yolunda yürüyen sâliklere rehberlik etmekte, bazen de bir mürebbi gibi çocuk yaştan itibaren terbiyenin nasıl olacağını göstermekte. Abdullah Yasir İslamoğlu'nun latif ve selis tercümesiyle Sufi Kitap İmam Gazzâlî'nin İhyâu Ulûmiddin kalbi hayata yönelik bölümlerini basmaya devam ediyor. 

Editörün görüşü
İslam dünyasının en meşhur âlimlerinden İmam Gazzâlî'nin İhyau Ulumuddin adlı eseri en çok okunan ve istifade edilen eserlerin başında gelmektedir. İhya içerisinde Nefsin Arındırılması başlığını içeren bu mühim kitapta ahlakın güzelleştirilmesi için yapılması gereken hususlar anlatılmakta ve dinin tamamlayıcı bir rüknü olan ahlakın önemi vurgulanmakta. Ahlakın, ibadetlerin hakkını vererek yapmaktan gündelik hayatta yumuşak huylu olmaya varıncaya kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğu etkileyici menkıbeler ve rivayetler ile desteklenmekte.
En önemli cümle
Güzel ahlâkın on tane alâmeti vardır: Çekişme çıkarmamak, insaflı olmak, kusur aramamak, günah gözüken şeyleri hüsn-i zan ile düşünmek, özürleri kabul etmek, sıkıntılara katlanmak, kınamayı sadece kendine yapmak, başkalarının değil sadece kendi ayıplarını bilmek, büyüğe küçüğe güler yüzlü olmak, kendisinden aşağıda ya da yukarıda olanlara güzel konuşmak.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap İhya serisinin bir parçası olması, etkileyici üslubu ve asırlarca insanların okuyup feyz aldığı bir muhtevaya sahip olması cihetiyle oldukça değerli bir eserdir. Kitabı değerli kılan bir hususta ahlakın henüz çocuk yaşlarda insana kazandırılması gerektiği fikrini içermesi ve bunu ince ince işlemesidir. Eskilerin "tehzib-i ahlâk" dedikleri bu terbiye usulünün dayanaklarından biri olan Gazzâlî'nin bu önemli eseri, İhya serisinin kıymetli halkalarından biridir.
Anahtar kelime
Ahlak, Çocuk Terbiyesi, Öfke, İhya

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL