Nun Kapısı - Timaş Yayınları

nun-kapisi-9786257949514.jpg

Nun Kapısı

“Kendini görmediğin her yerde Allah’ı görebilirsin!”
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 264s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’21 / Kasım’21
Baskı Sayısı: 3
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-625-7949-51-4
Barkod: 9786257949514
220.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Nun Kapısı adlı bu eser, H. Nur Artıran Hanımefendi’nin sosyal medyada paylaşmış olduğu Mesnevî beyitlerine ve tasavvuf büyüklerine ait vecizelere dair getirdiği kısa izahlardan oluşmaktadır. 140 karaktere sığdırılan bu mühim beyitler ve sözler, paylaşıldığı sırada büyük rağbet görmüş ve paylaşım rekorları kırmıştı. Muhtereme Artıran Hanımefendi, gelen yoğun istek üzerine bu kez bahsi geçen vecizeleri ve beyitleri kısa izahlarla şerh etmek suretiyle bu paylaşımları özlü hakikatlerden oluşan güzel bir kitaba dönüştürdü.  İyi ahlak sahibi ve toprak huylu olmak, “düşmana” bile dua etmek, kusurları örtmek, kötülüğün ağlaması; iyiliğin gülmesi, aşkta fani olmak, er kişilik, bela ve musibetlerden alınacak ibretler gibi pek çok önemli konu başlığı Mevlevîlik mektebinin esaslı öğretileri eşliğinde sunulmakta. Çok veciz, kısa ve ibretamiz tespitler içeren bu kıymetli eser, bunalım ve stresten şikâyet edenlere adeta manevi rehberlik etmekte. Zamanın darlığından müşteki, kitap okumaya fırsat bulamayan, hayatın keşmekeşliği içerisinde yaratılış gayesini unutmuş biçare ve âciz insanoğluna seslenen “Nun Kapısı”, eskilerin deyimi ile söylenmesi mümkün olmayan kelimeleri en kolay surette bir araya getirmek demek olan “sehl-i mümteni” zarfı içerisinde okura takdim etmekte. Her bir güne bir söz ve bir şerhini okumak bile, kişiyi tefekküre ve düşünceye sevk etmek suretiyle özünden koparılmış âdemoğluna maveradan kudsi soluklar üflemekte…
Editörün görüşü
Hayat Nur Artıran, küçük yaşlardan itibaren tekke ve dergâh adabıyla yetişmiş, sosyal ve ticari hayatın içerisinde yer almak suretiyle, adeta halk içerisinde Hakk ile beraber olmuş bir sufi rehberdir. Bilhassa, Tahirü'l-Mevlevî ve Şefik Can çizgisinde Mesnevî-i Şerif dersleri almış ve Şefik Can merhumun son yedi senesinde hizmetinde bulunmuştur. Bu hizmet yıllarında Mevlevîlik usul ve erkânını hakke'l-yakin müşahede etmiş, Hz. Pir'in mesajını bihakkın kavramıştır. İşte, her bir kitabının ismiyle daha baştan itibaren okura en temel mesajı veren Artıran, bu kez sırlı ve hikmetli "Nun Kapısı" başlığıyla ağırlıklı olarak Mesnevî beyitlerine, diğer tasavvuf erkanın sözlerine kısa dipnotlar düşerek bu sözlerden çıkarılacak dersleri yazıya döküyor.
En önemli cümle
Allah dostları, İlâhî takdire asla itiraz etmezler; çünkü Cenâb-ı Allah’ın, neyi alırsa yerine çok daha iyisini vereceğini bilirler. Dünyanın en değerli kumaşı dahi önce kesilir biçilir parça parça olur, ondan sonra bir güzelin bedenini süsler. Kumaşın kesilmesine biçilmesine razı olmayan elbiseyi de giyemez.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap zamanın bereketsizliğinden ve azlığından şikayet eden, en önemli işlere vakit ayırmakta sorun yaşayan ama bunun farkında olup üzülen insanlara kısa kısa mesajlarla hayatın manasını, dünyanın geçiciliğini ve ahiret hayatının ebediliğini hatırlatmakta. Aklın akıldan üstün olduğunu, nefsin bakışı nasıl körelttiğini, iyiliğin yüceliğini, kötülüğün sefaletini ve usulsüzlüğün vusulsüzlük olacağını en net cümlelerle anlatıyor.
Anahtar kelime
Mevlana, Mesnevi, Abdülkadir-i Geylani, Şerh, Şefik Can, Nun

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL