Şifaü'l-esrar - Timaş Yayınları

sifaul-esrar-9789759161590.jpg

Şifaü'l-esrar

Halvetîlik tarikatının Pîr-i Sânisi Seyyid Yahya Şirvânî bu eserinde seyr u sülûk esnasındaki makamlar ve halleri adeta dile getirmekte...
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 408s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’11 / Temmuz’20
Baskı Sayısı: 5
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-975-9161-59-0
Barkod: 9789759161590
Üst Başlık: SUFİ YOLUNUN SIRLARI
Orijinal Dil: Azerice
230.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Osmanlı tasavvufunun 15. ve 16. asırlar arasındaki en büyük mektebi olan ve kırktan fazla kolu ile bütün Osmanlı coğrafyasına yayılan Halvetiyye’nin ilk merkezi Bakü, Pir-i Sânisi ise Seyyid Yahyâ Şirvanî Hazretleri idi. Anadolu’dan akın akın Seyyid Yahyâ’nın hankâhına gelen Hakk ve hakikat âşıkları, buradan aldıkları ilim ve irfanı, yeni bir Yesevî ruhu ile yıllar boyu Anadolu’ya taşıdılar. Edebî ve tasavvufî kültürümüzün şaheserlerinden Şifaü’l-Esrar’ın yolculuğu işte böyle başladı.

Aldatmayan saf hakikatten bahseden Şifaü’l-Esrar, ruhumuzu, kalbimizi ve düşüncemizi temizleme, arıtma ve arındırma yollarını gösterir; beşeriyete kurtuluş müjdeleri gönderir. Ruh medeniyetimizin manevî şifreleri onun satırlarında gizlidir, oradan sadırlara akar. Manevî bir yol haritası teşkil eden bu eser, Kur’ân-ı Kerîm'in ve Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) nurlu yolunda dosdoğru giderek İmam Buharî’den İmam Ebu Hanife’ye, Hz. Ali’den İmam Câfer-i Sadık’a, Nizâmî-i Gencevî’den Hz. Mevlânâ’ya, Ahmed Yesevî’den Yûnus Emre’ye, Sühreverdî’den Şems-i Tebrizî’ye uzanan sağlam ve sahih bir medeniyet dünyasını resmeder.

Aşk, perdeyi yırtmak, sırları açmaktır.
Aşk, âşığı öldüren derttir ancak âşık bununla iftihar eder.
Aşk, hastalıktır ve onun devası kendisindedir.
Aşk, şaraptır. Mecnunlar onu sevgi kadehi ile içerler de sonra köyler ve şehirler onlara dar gelir.
Aşk, muhabbetin en son derecesidir.

Şifaü'l-Esrar
'ın Prof. Dr. Mehmet Rıhtım tarafından özenle yayına hazırlanmış baskısını okurun istifadesine sunuyoruz. 
Editörün görüşü
Bir "tarikat fabrikası" olan ve sayısız dallarıyla pek çok yeni neşveye menşe olan Halvetîliğin ikinci piri Seyyid Yahya Şirvânî'ye ait olan bu klasik eser tasavvuf yolunun rükün kitaplarından biridir. Şeriat ve tarikatın ikiz kardeş gibi işlendiği bu kitapta sufilerin ve ariflerin ıstılahına aşina olacaksınız.
En önemli cümle
Aşk perdeyi yırtmak, sırları açmaktır.
Bu kitap neden önemli
Tasavvuf yoluna talip saliklerin dikkat etmesi gereken hususların sistematik bir biçimde işlendiği bu muhteşem eser hakiki bir sufinin rehber kitabı mesabesindedir. Seyyid Yahya, Bakü'den tüm İslam coğrafyalarına bugün dahi seslenmeye devam etmektedir.
Anahtar kelime
Halvetilik, Seyyid Yahya Şirvani, Safeviyye, Dede Ömer Ruşeni, Bakü, Habib Karamani, Ömer Halveti, Pir-i Sani, Makamat, Mücahede, Semâ

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL