Tasavvuf Öğretileri - Timaş Yayınları

tasavvuf-ogretileri-9786059778909.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tasavvuf Öğretileri

Sehl bin Abdullah(ra) dedi ki: 'Çağrı herkesedir fakat yol göstericilik istisnâîdir.'
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Araştırmaları
Sayfa / Ebat: 216s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’19 / Kasım’19
Baskı Sayısı: 2
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-9778-90-9
Barkod: 9786059778909
Orijinal Dil: İngilizce
180.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
"Tasavvuf, Allah'ın hakikatine itimat etmekten başka bir şey değildir." 
Ebû Kâsım el-Kuşeyrî
 
Tasavvuf Öğretileri, İslâm ve tasavvuf araştırmaları profesörü Carl W. Ernst'ün en önemli çalışmalarından biri mahiyetindedir. Titiz bir tercüme süreci ile ilk kez Türkçede neşredilen bu eser, özlü bir tasavvuf tarihi el kitabı olma niteliği taşıyor. Bunun yanında, tasavvufun gelişim boyutunu ele almakla kalmıyor, Kur'ân-ı Kerîm'e en derin boyutuyla odaklanmanın, yani sûfîyâne bakışın püf noktalarını ortaya koyuyor.
 
Çalışmalarında, tasavvufî düsturları belirli bir tarihsellik gözeterek inceleyen Ernst, bu çalışmasında birtakım İslamî düsturların tasavvufî bakış açısıyla yorumunu, Ebu Nâsır es-Serrâc'dan Rûzbihân Baklî'ye, Ebu'l-Kâsım el-Kuşeyrî'den Necmeddin Kübrâ'ya, birçok tasavvuf büyüğüne nispetle, onların eserlerinden ve görüşlerinden örneklerle inceliyor. Bu anlayışın dünya çapındaki dayanak noktalarını, insanoğlunun manevî arayışa eğilimi çerçevesinde irdeliyor.
Editörün görüşü
Tasavvuf Öğretileri, tasavvuf araştırmaları alanında en çok itibar edilen profesörlerden Carl W. Ernst'ün en önemli çalışmalarından biridir. Eser, titiz bir tercüme süreci ve editöryal süreç sonrasında ilk kez Türk okuruyla buluşuyor. Kitabın en önemli özelliklerinden biri, hacim olarak ince bir kitap olmasına rağmen muhteva olarak oldukça özlü meseleleri haiz olması. Zira bu kitap öğrencisinden akademisyenine ve konuyla ilgilenen birçok okura dayanak noktası oluşturacak kaynak bir el kitabı niteliğinde. Çalışmalarında özellikle Batı ve Güney Asya'daki tasavvuf anlayışına odaklanan ve bu öğretileri uzun bir tarihî süreçte metodik bir şekilde inceleyen Ernst Tasavvuf Öğretileri'nde, Kur'ân'a tasavvufî bakış açısını ve Kur'ân'ın asıl manasına ulaşmayı gelmiş geçmiş birçok tasavvuf büyüğüne nispetle, onların eserlerinden ve görüşlerinden alıntılarla bire bir inceliyor. Bu yönden alanındaki ilklerden birini temsil ediyor. Çalışma, Kur'ân'ın tasavvufî yorumu, Peygamber Efendimizin bir muhabbet peygamberi olarak tasavvuf erbabı tarafından azami ölçüde hürmet görmesini, ilahî aşk ile insanî aşkın boyutlarını inceleyip tasavvuf büyüklerinin eserlerinden ve görüşlerinden örneklerle bu meseleleri destekliyor. Bu nedenle çalışma, rubaisinden nüktesine birçok birincil kaynağı da barındırıyor.
En önemli cümle
"Yüce olan Allah’ın kalpleri şahâdete eriştirmesi gaybın (varlığının) onayıdır."
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, Sufizm, Mistisizm, Tarikat, Mürid, Mürşid, Müslüman, Asya, Hindistan, Afrika

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL