Erdemli İnsanın Yol Haritası - Timaş Yayınları

erdemli-insanin-yol-haritasi-9786059778855.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Erdemli İnsanın Yol Haritası

Akıllı kişi, kendisi için cennet dışında bir bedel görmez.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 128s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Şubat’19 / Ekim’23
Baskı Sayısı: 7
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-85-5
Barkod: 9786059778855
Orijinal Dil: Arapça
110.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Ülkemizde daha ziyade Güvercin Gerdanlığı kitabıyla tanınan ve bilinen İbn Hazm, Erdemli İnsanın Yol Haritası'nda gencinden yaşlısına, öğrencisinden öğretmenine kadar herkesin ve her kesimin dikkate alması ve uygulaması gereken öğütlerde bulunuyor. İbn Hazm, Endülüs’te devletin karar merkezinde bir bakanın oğluyken, iç savaşta tüm varlığını ve mevkiini kaybetmiş, yoksulluğa düşmüş, ülkesini terk etmek zorunda kalmış, çok çile çekmiş bir ilim adamıdır. Onun için bu kitaptaki tespitler ve nasihatler, bire bir yaşanmışlıklara, ispatlanmış bilgi ve belgelere dayanıyor:

Kendi eksikliklerini başkalarından daha iyi görüp bilene ne mutlu!

Senin kusurlarını senin yüzüne vuran kişi, seninle dostluğunu devam ettirmek isteyendir. 

Şöhret olma arzusu, kesinlikle yersiz ve yararsız bir arzudur. Bunun yerine akıllı kişi, sadece erdemlerini, ibadet ve güzel davranışlarını artırmaya özlem duymalıdır. Çünkü bunu yapan kimse güzel bir adla, mükemmel bir övgüyle, tam bir iyilikle ve saygın özellikleriyle anılmayı hak eder. Dahası bunlar onu Yaradanına yaklaştırır ve Rabbinin katında anılmak gibi eşsiz bir şan ve şöhret kazanmasını sağlar. Böylece de namı ve şanı sonsuza dek sürer gider.

 

Editörün görüşü
Özellikle ismindeki "erdem" kelimesi ile günlük hayatın koşuşturmacası içinde "iyi bir şeyler" yapma, "hayırda bulunma" gereksinimi duyan ve bu gibi konularda kendinde eksiklik hisseden genç ve yetişkin kitle için bir motivasyon unsuru teşkil eden bu kitap, halihazırda İbn Hazm'ı benimsemiş ve görüşlerine aşinalık kazanmış kitle için bir el kitabı niteliğinde. Eser, "Nefislerin Tedavisi ve Ahlâkın Düzeltilmesi", "Akıllı Davranış ve Gönül Huzuru"," İlim Edinmek", "Güzel Ahlâk ve Görgü Kuralları", "Kardeşlik, Dostluk ve Nasihat" gibi çarpıcı isimlerden oluşan bölümleriyle birer paragraflık açıklamalardan sonra kısa kısa, vurucu, aforizma tarzındaki cümleleriyle okurun ilgisini ânında çekebilecek bir el kitabı, tam anlamıyla bir "yol haritası" niteliğinde.
En önemli cümle
"Kendini dünya ihtirası için harcayan kimse, yakutu çakıl taşıyla değişen kimse gibidir."
Bu kitap neden önemli
Kitap, Güvercin Gerdanlığı isimli eseriyle Türkiye'de oldukça tanınan bir isim haline gelen İbn Hazm'ın Sufi Kitap'tan yayımlanmış olan ikinci kitabı. Yazarın alanında çok bilinen, dostluğa, arkadaşlığa ve aşka dair kaleme alınmış bir kitabından sonra bu kitap, İbn Hazm kitaplığına katkıda bulunuyor ve yazarın dili ile anlatımına aşina olan kitle için önemli bir referans noktası teşkil ediyor.
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, İbn Hazm, Endülüs, İspanya, İlim, Ahlak, Edep, Fıkıh, Siyer

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL