Fihi Ma Fih - Timaş Yayınları

fihi-ma-fih-9786059778695.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Hz. Mevlana Fihi Mâ Fih adlı bu eserindeki sohbetleriyle iman, aşk ve marifet çerâğını yakmaya devam ediyor!
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 368s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’18 / Mart’24
Baskı Sayısı: 11
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-69-5
Barkod: 9786059778695
Orijinal Dil: Farsça
200.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Gerçek anlamda bir şaheser olan Fîhi Mâ Fîh, Hz. Mevlâna’nın çeşitli ortamlardaki konuşma ve sohbetlerinden, ayrıca kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplardan oluşan gerçek bir maneviyat ve irfan hazinesidir.

İngilizcesi, Almancası ve Fransızcasıyla Batılı düşünürleri, Mesnevî kadar derinden etkileyen Fîhi Mâ Fîh pek çok kişinin İslâm’a ısınmasına ve hidayetine vesile olmuş ve olmaya da devam ediyor.
 
Bu kitap, bizim yeterince bilip takdir edemediğimiz eşsiz klasiklerimizin en başta gelenlerindendir.

Önsözde yazılanlara göz atan bir okuyucu, Fîhi Mâ Fîh’i neden kitaplığında bulundurması ve dönüp dönüp okuması gereken ölümsüz bir eser olduğunu görecektir.

“Biz Fîhi Mâ Fîh’i Cemal Aydın’ın tercümesi sayesinde çok daha iyi anladık.”
H. Nur Artıran
Şefik Can Uluslararası Mevlâna Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı

Editörün görüşü
Hz. Mevlâna XIII. yüzyılın büyük velisi, âlimi ve Mevlevî tarikatının pîridir. Her sözü ve sohbeti eşsiz bir cevher niteliğindedir. Fîhi Mâ Fîh de, bu büyük velinin sohbetlerinden, kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplardan müteşekkildir. Her sözü eşsiz bir pınar olan Hz. Mevlâna, olaylara bakış açısıyla, semboller ve hikayeler kullanarak, kurumuş dimağlara bir su, arayanlara hakikati gösteren bir fener mesabesindedir. Büyük bir veliyi tanımanın yolu da yine o velinin söz ve sohbetlerini okumaktan geçer.
En önemli cümle
Âşıkların kalbinde hiçbir ilacın çare etmediği bir sızı vardır. O derdi ne uyku giderir, ne gezinti, ne yiyecek, hiçbir şey… O dert, ancak Dost’u görmekle geçer.
Bu kitap neden önemli
Fîhi Mâ Fîh, tasavvuf âleminin ve kültür dünyamızın eşsiz klasiklerinden biridir. Hz. Mevlâna'nın çeşitli meclis ve ortamlardaki konuşma ve sohbetlerinden oluşan bu eser, Hz. Mevlâna'nın düşünüşü, dünya görüşü, devrini bildirişi, din ve insanlık hakkındaki yorumları, hasılı bütün fikri hayatı, bir bütün olarak belirtmesi yönüyle dikkate değer ve önemlidir. Fîhi Mâ Fîh'in pek çok tercümesi mevcuttur, Cemal Aydın tercümesi ise bunların arasında en anlaşılır ve sade olanıdır. Cemal Aydın, hem Hz. Mevlâna'nın büyük hayranlarından Eva de Vitray Meyerovitch'in hem de Ahmed Avni Konuk ve Abdülbâki Gölpınarlı tercümelerinden de faydalanarak eseri yayına hazırlamıştır. Bu bağlamda bakıldığında, hem metnin muhtevası hem de tercümesi açısından kıymetli bir eserdir.
Anahtar kelime
Allah, Hz. Meryem, Hz. İsa, Hz. Yusuf, Sohbet, Aşk, Söz, Hakikat, Pervane, Nur, Cevher, İnsan, Öz, Dünya, Maneviyat

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL