Hammer Seyahatnamesi - Timaş Yayınları

hammer-seyahatnamesi-9786050834239.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Hammer Seyahatnamesi

Hammer, yeniden Osmanlı ülkesinde!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Seyahatname Dizisi
Sayfa / Ebat: 208s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ağustos’20 / Ağustos’20
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
ISBN: 978-605-08-3423-9
Barkod: 9786050834239
Alt Başlık: Hammer Seyahatnamesi
Orijinal Dil: Almanca
140.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

Hammer, yeniden Osmanlı ülkesinde!

Avusturyalı şarkiyatçı Joseph von Hammer (1774-1856), Osmanlı İmparatorluğu’na ayna tutan tarihçilerden. Adıyla anılan kroniğinin yüzü eskise de mazi koridorlarının kenarında kalmış anlatıları, hâlâ kendisini dinletiyor. Ünlü müverrihin Hammer Tarihi kadar gezi notları da zaman zaman kitaplaştırılmıştı. Şimdi İstanbul’dan Bursa ve Uludağ’a Gidiş ve İznik- İzmit Üzerinden Dönüş adlı seyahatnâmesi ilk kez tam metin çevirisiyle Türkçede!

Hammer, 1804 yılının Ağustos ayında Prusya maslahatgüzarı Baron Bielfeld ve İngiliz elçilik kâtibi Stratton ile çıktığı on dört günlük Bursa, İznik ve İzmit gezisinde önemli gördüğü yerleri anlatıyor, geçmişin kapısından içeri girip, derlediği sesleri getiriyor. İlginç olansa ünlü tarihçinin takip ettiği rota; 1814 yılında entelektüel dünyaya tanıttığı büyük seyyahımız Evliyâ Çelebi’nin ayak izlerinden mürekkep. Hâliyle Hammer Seyahatnâmesi’ni okurken; size Evliyâ Çelebi ve onu her daim saygıyla anan Tanpınar da eşlik edecek. İkinci Zaman’la örülmüş su seslerinden âlemlere bakacak, antik dönemlerden modern zamanlara uzanacaksınız.   

Hammer Seyahatnâmesi’ni Almanca aslından Nilüfer Epçeli çevirdi, Samet Altıntaş yayına hazırladı.

  

Editörün görüşü
Ünlü Osmanlı Tarihçisi ve aynı zamanda saygın bir şarkiyatçı olan Joseph Von Hammer'ın seyahat kitabı, tam metin çevirisi ile ilk kez Türkçe yayımlanıyor.
En önemli cümle
Osmanlı ülkesi Binbir Gece Masalları gibi...
Bu kitap neden önemli
Hammer, Osmanlı İmparatorluğu tarihinde, kendi ismiyle müsemma kroniğiyle oldukça saygın bir şarkiyatçı. Onun saptamaları özgünlüğünü ve geçerliliğini bugün hâlâ koruyor. Böylesi önemli bir ismin "seyahatname"sini okumak büyük bir ayrıcalık. Seyahatname - gezi trendini takip eden okurlar ve bilhassa gençler için son derece mühim bir eser.
Anahtar kelime
Tarih, Seyahatname, Osmanlı Tarihi, Bursa, İznik, İstanbul, Joseph Von Hammer

Diğer kitaplara göz atın