Peygamberimizin Çevresindeki Hanımlar - Timaş Yayınları

peygamberimizin-cevresindeki-hanimlar-9786059778961.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Peygamberimizin Çevresindeki Hanımlar

Peygamber Efendimiz (sav), Hz. Âişe'yi kastederek, "Dininizin üçte ikisini bu Hümeyra’dan öğrenin!" buyurdu.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 168s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’20 / Kasım’20
Baskı Sayısı: 2
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-96-1
Barkod: 9786059778961
Orijinal Dil: Fransızca
45.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Bu kitapta, Müslüman olmuş seçkin bir Fransız düşünürünün kaleminden hayatları, tavırları, halleri ve yaşayışları destandan da öte bir anlam taşıyan hanımefendiler anlatılıyor. Hepsi de Peygamber Efendimizin çevresinde bulunma mutluluğuna ermiş ve akıllara durgunluk veren azim ve cesaretleriyle adlarını ölümsüzler defterine yazdırmış mübarek hanımlar… Onlar her bir anneye, her bir hanıma model olacakları kadar, her bir erkeğin de örnek alacağı ve sonsuz saygı duyacağı eşsiz insan numuneleri… İnançlı okur bu eserde, hiçbir sürükleyici romanın kendisine veremeyeceği eşsiz bir manevî hazzı tadacak ve aynı zamanda dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel hanım kahramanlarıyla tanışmanın tarifsiz mutluluğunu yaşayacaktır.
Editörün görüşü
Peygamberimizin Çevresindeki Hanımlar, İslam tarihine damgasını vurmuş hanım sahabilerin hayatlarını kısa fakat öz bir şekilde yansıtan bir derleme olması açısından özellikle içinde bulunduğumuz hızlı çağda oldukça fazla önem teşkil ediyor. Erken İslam tarihine dair, gerek sosyal medya gerek diğer dijital teknolojiler üzerinden bölük pörçük ulaşılabilen ve bazen sahihliği tespit edilemeyen bilgiler mevcut. Belirli bir okuma stratejisi içinde takip edilmeden günlük, hatta anlık olarak gerçekleştirilen araştırmalar hem bir İslam tarihi kronolojisi oluşturmayı hem de bilgileri ve meseleleri akılda tutmayı özellikle genç ve öğrenmeye teşne nesiller için zorlaştırıyor. İşte Peygamberimizin Çevresindeki Hanımlar, bu boşluğu dopdolu bir içerikle doldurma niyetinde. Özellikle günümüzde kadına saygının çok daha fazla üzerinde durulması gereken bir konu olmasından dolayı bu kitap, farklı hikâye ve karakterleriyle fakat hep sağlam duruşlarıyla İslam tarihinde öncü rol üstlenmiş kadınların, hanım sahabilerin hayatlarını belirli çarpıcı olaylar çerçevesinde aktarıyor olduğundan kadın-erkek, genç-yaşlı demeden okuruna bir yol haritası sunuyor. Kitabın özellikle genç kızlar ve erkekler için daha önemli bir temsil unsuru olduğu da bir gerçek. Peygamber Efendimizin (sav) torunu Hz. Ümâme'den İslam'ın ilk kadın şehidi Hz. Sümeyye'ye bu kitap, hayat hikâyelerini duru bir dille aktardığı hakikat eri hanımların irfan dolu ve öncü yönlerini ortaya koyarak özellikle genç nesillere ideal rol modelleri takdim etmekte.
En önemli cümle
"Bilmemiz gereken bir gerçek var: Kadınlar, İslam tarihinin en dikkate değer olaylarında aktif olarak rol aldılar ve ön planda olmaktan hiçbir zaman geri durmadılar."
Bu kitap neden önemli
İslam'da Kadın meselesi bir buçuk asırdır modern dünyanın tartışmaya açtığı konulardan bir tanesi. Müslüman dünyasında kadının yeri, konumu ve kadr u kıymeti hususunda çok şey yazıp söylendi. Batı kültürünün bu konuda tavır ve refleksini iyi bilen bir yazarın kaleminden çıkan Peygamberimizin Çevresindeki Hanımlar adlı bu kitap asr-ı saadette hanım sahabilerin değerini ortaya koyarak bu meseleye ciddi bir katkı sunuyor.
Anahtar kelime
İslam, Ehl-i Beyt, Hz. Esma, Hz. Nesibe, Ümmü Eymen, Ümmü Hani, Kadın Sahabeler, Hz. Sümeyye

Diğer kitaplara göz atın