Şeyh-i Ekber - Timaş Yayınları

seyh-i-ekber-9789759161408.jpg
İbn Arabî hakkında yazılmış en kapsamlı eserlerden biri...
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Araştırmaları
Sayfa / Ebat: 368s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’09 / Aralık’22
Baskı Sayısı: 10
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-975-9161-40-8
Barkod: 9789759161408
Alt Başlık: İBN ARABÎ DÜŞÜNCESİNE GİRİŞ
285.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Şeyh-i Ekber, ülkemizdeki ve dünyadaki hatırı sayılır İbn Arabî düşüncesi araştırmacılarından Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç’ın Şeyh-i Ekber Muhyiddin İbn Arabî doktrini üzerine hazırladığı kapsamlı bir çalışma.

Varlık nedir? Yokluk nedir?

Bizim ve etrafımızdaki nesnelerin var oluşlarının hakikati nedir?

Bunlar gerçekten var mı yoksa biz mi onları böyle sanmaktayız?

Bizi Yaratan ile bu yaratılış işinden başka irtibatımız yok mu?

Peki, âlemin Yaratıcı ile nasıl bir irtibatı var?

İnsanoğlunun sorduğu böylesi temel sorulara büyük ârif Muhyiddin İbn Arabî’nin verdiği cevapları konu edinen bu çalışma, genel olarak Şeyh-i Ekber’in tefekkür dünyasına, özel olarak da onun varlık düşüncesine bir kılavuz niteliği taşıyor.

1995 yılında Tasavvuf Anabilim Dalı'nda yapılan ilk doktora tezi olan ve geçen yıllar içinde yüzlerce teze öncülük eden bu eser, tasavvuf literatürümüzde büyük bir boşluğu dolduruyor.

Editörün görüşü
Kitabın bölümlendirmesi, yapısı itibariyle İbn Arabî'nin hayatına kısaca değinilip, asıl olarak metafizik düşünceleri ve varlık mertebeleri hakkındaki teorisi ele alınıyor. Eserin bugüne kadar aşılamamış bir kaynak olması bir tarafa tasavvuf alanında yapılan ilk doktora çalışması olması hasebiyle Bibliyografya'sının önemli bir değeri var.
En önemli cümle
Bütün zahir oluşlar, "iç"ten "dış"a doğrudur. İçte olan dışı etkiler, dışta olan da içi... Dolayısıyla ne içi ne dışı ihmal edebiliriz. İç ve dışa kıymetleri nispetinde değer vermek önemli. İçe daha çok vurgu yapmamız, modernizmle yaşanan ihmalin sonuçlarını gidermek içindir. Bugün "iç"in inşası gibi bir önceliğimiz var.
Bu kitap neden önemli
- İbn Arabî hakkında yazılmış en kapsamlı ve henüz aşılmamış bir eser. - Mahmud Erol Kılıç'ın en önemli eserlerinden biri. - İbn Arabî'nin metafizik düşüncesini en ayrıntılı şekilde ele alan eser. - Tasavvuf alanında yapılan ilk doktora çalışması. - Bazı üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor.
Anahtar kelime
İbn Arabi, Vahdet-i Vücud, Varlık Mertebeleri, Tasavvuf, Tarikatler, Kabala, Şeyh, Şeyh-i Ekber, İslam Düşüncesi, Anadolu İslamı, Anadolu Tasavvufu, Sadreddin Konevî

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL