Sufi Ve Şiir - Timaş Yayınları

sufi-ve-siir-9786059778541.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
İrfan mektebinin ana kolu olarak şiir bize ne söyler?
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Araştırmaları
Sayfa / Ebat: 208s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’17 / Eylül’17
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-9778-54-1
Barkod: 9786059778541
Üst Başlık: Osmanlı Tasavvuf Şiirinin Poetikası
50.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Yûnus'un;

Bizim sevdiğimiz Hakk’tır

Bu halka göz ü kaş gelir

beytinde, Muhyiddin İbn Arabî’nin;

Ne geldiyse dilime hepsinde O’nu söyledim O’nu

mısralarında dile getirdiği gibi, hakikatten haberdar olmak isteyenlere hakikî aşk menbaını gösteren Osmanlı şiirinin ontolojisinin temelinde “din” ve “maneviyat” yatmaktadır. Sufi ve Şiir, işte bu tezden yola çıkarak “şiir” olgusunu, İslam’a özgü metafizik düşünce mekteplerinden biri olan sufilik kavramı penceresinden yorumlamaktadır. Zira asırlar boyunca toplumun irfanını yükselten tasavvuf sembolizmini anlamadan Osmanlı şiirini hakkıyla anlamanın imkânı yoktur. 

Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Osmanlı’dan günümüze Türk şiirinin poetikası denemesi olan bu çalışmasında, bir yandan bu şiirin evrensel şiir poetikaları arasındaki yerini irdeliyor, diğer yandan Ebedî ve Ezelî olanın aşkını terennüm eden bu şiirin musikiye, mimariye, sanata ve bütün bir toplumsal hayatın ahengine tesir eden değerler manzumesini, şiir ve hikmet arasındaki derin bağları son derece akıcı bir üslupla ele alıyor.   

Editörün görüşü
Mahmud Erol Kılıç'ın en önemli metinlerinden birisi olan ödüllü Sufi ve Şiir, her kesim tarafından okunan ve yıllardır hiç eskimeyen bir eser.
En önemli cümle
"Biz bu çalışmamızda “şiir” olgusuna metafizik düşünce mekteplerinden birisi olarak gördüğümüz sûfilik zâviyesinden bakmayı deneyeceğiz."
Bu kitap neden önemli
* Tasavvuf şiiri hakkında bugüne kadar yapılmış en önemli çalışma. * Divan şiiri konusunda el kitabı olarak kullanılabilecek bir özelliği var. * Üniversitelerin edebiyat ve ilahiyat kürsülerinde ders kitabı olarak kullanılıyor. * Akademik bir içeriği olmasına rağmen, rahatça okunabilecek bir eser.
Anahtar kelime
Şiir, Şiir Şerhi, Divan Şiiri, Divan-ı Hikmet, Yunus Emre, Niyazi Mısri, Edebiyat, Edebiyat Eleştirisi, Edebiyat Tarihi, Şarap, Vahdet-i Vücud

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL