Yusuf İzzeddin - Timaş Yayınları

yusuf-izzeddin-9786050845389.jpg
Yeni

Yusuf İzzeddin

Osmanlı'nın son döneminin muammalarla dolu hayat hikâyesiyle bilinen veliahdı Yusuf İzzeddin Efendi'yi hiç böyle okumadınız!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Osmanlı Tarihi
Sayfa / Ebat: 560s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ağustos’22 / Ağustos’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4538-9
Barkod: 9786050845389
Üst Başlık: İkbal, İdbar, İntihar
110.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Yaptığı özgün çalışmalarla Türk ve dünya tarih literatürüne önemli katkılarda bulunmuş çok değerli bir isim olan Prof. Dr. Ali Akyıldız bu kitabında hayatı ve ölümü hâlâ tartışılan Sultan Abdülaziz’in oğlu Yusuf İzzeddin’i ve dönemini anlatıyor.

·         Yusuf İzzeddin’in doğumu ve varlığı uzun süre neden gizlendi?

·         Yusuf İzzeddin’in “olağanüstü” askerî kariyerinin ve 15 yaşında mareşalliğe yükselişinin sırrı neydi?

·         Sultan Abdülaziz’in 1867’de yeğenleri ve 10 yaşındaki oğlu Yusuf İzzeddin’le çıktığı Avrupa seyahatinde neler yaşandı?

·         Sultan Abdülaziz, oğlunu taht adayı olarak parlatmak adına hangi “ilginç” yollara başvurdu?

·         Sultan Abdülaziz’in tahttan indirildiği dönemle ilgili olarak Yusuf İzzeddin’e hangi suçlamalar yöneltildi?

·         Yusuf İzzeddin, tahta çıkmasına yardım etmesi karşılığında Rus Çarı II. Aleksandır’a iş birliği önerdi mi?

·         Şehzadenin İttihatçılarla ilişkisi nasıldı?

·         Taht sırasını bekleyen Yusuf İzzeddin gelecekten haber verdiğini söyleyenlerle irtibat kurdu mu?

·         Çanakkale savaş alanlarını teftişe giden Yusuf İzzeddin burada “Türklüğün yerlere serildiğini” ileri sürerek Enver Paşa’yı tabancayla yaraladı mı?

·         Kansere yakalandığı ve veliahtlıktan ıskat edildiği vehimlerine kapılan veliaht bu dönemde neler yaşadı?

·         Ve nihayet iddia edildiği gibi öldürüldü mü yoksa intihar mı etti?

 

Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Osmanlı, Alman, Fransız ve İngiliz basınına, hatıratlara, arşiv belgelerine ve literatüre dayanarak ve uzun yıllar emek vererek hazırladığı Yusuf İzzeddin: İkbal, İdbar, İntihar, bütün bu sorulara ve süregelen tartışmalar yepyeni bir boyut kazandıracak.

 

Editörün görüşü
Son dönem Osmanlı tarihi üzerine, özellikle Osmanlı iktisadi hayatı ve toplumsal hayatı üzerine yaptığı çalışmalarla öne çıkan Ali Akyıldız halen 29 Mayıs Üniversitesi Tarih bölümü başkanı. Bu kitap, Osmanlı Devleti'nin son ve en zor yıllarına hayat hikâyesiyle damga vuran ve hâlâ hayatı ve vefatı tartışılan Osmanlı hanedanının en meşhur veliahtlarından biri olan Yusuf İzzeddin'in biyografisi. Yusuf İzzeddin Efendi'nin hayatı şimdiye kadar hiç böyle yazılmadı.
En önemli cümle
Yusuf İzzeddin Efendi, son dönem Osmanlı şehzadelerinin en zenginlerinden biri ve belki de birincisiydi. Bu kadar zengin olmasına rağmen diğer hanedan üyeleri gibi hesapsız kitapsız harcadığı ve güç sahibi olduğunu düşündüğü devlet adamlarına zengin hediyeler vererek yanına çekmeye çalıştığı için vefat ettiğinde geriye hayli hatırı sayılır bir borç yükü bırakır.
Bu kitap neden önemli
Öncelikle yazar Prof. Dr. Ali Akyıldız, yaptığı özgün çalışmalarla Türkiye ve dünya tarih literatürüne önemli katkılarda bulunmuş çok değerli bir isim. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Tarih Kürsüsü Başkanı. Hemen hemen her yazdığı eser çeşitli kurumlarca ödüllere layık görüldü. Bu kitap, ilk defa yayınlanacak özel belgeler, hatıralar ve dönemin hem yerel hem de Fransız, İngiliz ve Alman gazete küpurleri üzerinden Sultan Abdülaziz’in oğlu, hayatı muammalarla dolu veliahd Yusuf İzzeddin’in hayat hikâyesi ve bu hayat hikâyesi bağlamında Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarını anlatan çok orijinal ve önemli bir eser. Tüm özellikleriyle hem yazar hem de bu çalışması tarih kitaplığımızı çok farklı bir boyuta taşıyacak ve birçok tartışmayı da beraberinde getirecek harika bir kitap.
Anahtar kelime
Sultan Iı. Abdülhamid, Sultan Abdülaziz, Yusuf İzzeddin Efendi, Sultan V. Mehmed Reşad, İttihat Ve Terakki, Tarih, Osmanlı Tarihi, Biyografi

Diğer kitaplara göz atın

Popüler
devrim-gunlerinde-trabzon-9786050844788.jpg

Devrim Günlerinde Trabzon

Selim Ahmetoğlu
Timaş Tarih
90.00 TL
Yeni
Popüler
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
65.00 TL