Devrana Girip Seyran Edelim - Timaş Yayınları

devrana-girip-seyran-edelim-9786257949941.jpg

Devrana Girip Seyran Edelim

Tasavvuf soy değil, yol bağıdır.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 112s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’23 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-625-7949-94-1
Barkod: 9786257949941
Üst Başlık: Uşşakilik Penceresinden Günümüz Tasavvufunun Meseleleri
80.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Tasavvuf; tarihin tozlu sayfalarına gömülü, raf ömrünü doldurmuş ölü bir düşünce değil, aksine yaşayan bir evren algısıdır ve meseleleri geçmişe olduğu kadar günümüze de aittir. Alper Çeker; Halvetiye’nin kollarından olan Uşşâkîlik merkezli bir bakış açısından şamanizm, çilecilik, düşler, bilgi sosyolojisi, felsefe, hermetizm, gnostisizm, edebiyat ve sanat gibi başlıkların tasavvufla ilişkisini çağdaş insanın algısına hitap eden bir dille kaleme aldı. Kitabın özgün taraflarında biri de kaynakçasını başka kitapların değil, yazarın dinleme talihine erdiği, çağdaş sufilere ait sohbetlerin; yani yazılı kaynaklarda karşımıza çıkmayan sözlü kültürün oluşturuyor olması. 

Editörün görüşü
Yıldız Savaşları filminin yönetmeni George Lucas'ın ya da Ruhların Kaçışı adlı filmin yönetmeni Hayao Miyazaki’nin tasavvufla ne ilişkisi olabilir? İnsan nefsinin özelliklerinin bir hayvan sembolüyle gösterildiği tasavvuf literatürü ile ya da tasavvuf olgusunun George Orwell'in Hayvan Çiftliği eseriyle alakası nedir? Örnekleri uzatmak mümkün: Derviş Zaim'in Devir adlı yarı kurmacası veya Metin Erksan'ın büyüleyici Sevmek Zamanı... Bilgi sosyolojisi, Jung'un arketipleri, poetika, dilbilimi, psikanaliz, sinema, antropoloji ve daha başka sosyal bilimlere ait branşlar ya da disiplinlerin penceresinden tasavvufa nasıl bakmak gerekir? Uzun seneler yayın dünyasında bulunmuş şair ve yazar Alper Çeker tasavvufa hem içeriden hem de dışarıdan bakmakta... Her biri birer kitap olabilecek mahiyette olan bu kısa makaleler aslında çağdaş dünyada tasavvuf olgusuna hem önyargısız hem de eleştirel bir şekilde nasıl bakılabileceğini göstermekte.
En önemli cümle
Hadise göre Hz. Peygamber ilmin şehri, Hz. Ali de o şehrin kapısıdır. Bu nedenle tekke kapıları Hz. Ali’yi temsil eder.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap hâlâ faaliyet gösteren Uşşâkîlik tarikatının asırlardan beri nesilden nesile aktarılmış geleneğiyle modern sosyal bilimleri bir araya getiriyor. Diğer taraftan, tasavvufa ait bahisleri tarihsel derinlikleri ve genel geçer özellikleriyle masaya yatırıyor. Bu cümleden olarak, İslam dünyası içerisinde kategorik bir biçimde belirgin özelliklere sahip olan Türk İrfanı olgusunun değişik cephelerine ışık tutuyor. İnsan nefsinin tasfiyesi, ruhunun gelişimi ne yozlaşmış Hint guruları ne de içi boşaltılmış sufizm hareketindedir. Köklü bir geleneğe dayanan tasavvuf olgusunun seyr ü süluk, çile, terbiye, hizmet, zikir ve âyin gibi alt öğeleri çağdaş bir dille ve mukayeseli bir biçimde ele alındığı için bu kitap, tasavvufu merak eden belli toplumsal zümreler için rehberlik edecektir.
Anahtar kelime
Uşşakîlik, Bektaşilik, Necdet Ardıç, Psikanaliz, Vahdet-i Vücud, Abdurrahman Sami Efendi, Rüya, Devran

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
tasavvufun-zaferleri-9786259445151.jpg

Tasavvufun Zaferleri

Sufi Kitap
285.00 TL
Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL