Gelin Tacı - Timaş Yayınları

gelin-taci-9786059778886.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Yüce Allah, ilâhî kurallara saygıda kusur göstermeyenleri haberdar etmeksizin Kendi mülkünde yeni bir şey yapmaz.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 112s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’19 / Haziran’23
Baskı Sayısı: 9
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-88-6
Barkod: 9786059778886
Üst Başlık: Nefisle Mücadelenin İlacı
Orijinal Dil: Arapça
100.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Bu kitap, Allah'a hakkıyla kulluk edebilmenin yol ve çarelerini gösteren en özlü tasavvuf eserlerinden biridir.
Batı dilleri dâhil pek çok dile çevrilen bu değerli eser, kalbi Allah'a bağlamak ve O'nun rızasını kazanmak için neler yapılması gerektiğini ikna edici bir dille anlatır. İnsanoğlunu kendi nefsinin nasıl aldatıp kandırdığını ve onun bu aldatışlarından kurtulmak için ne yapmak gerektiğini misallerle öğretir.
İbn Atâullah el-İskenderî tasavvufa sonradan girdiği için, tasavvufa yabancı insanlara nasıl yaklaşmak ve onların yönünü Allah'a tam olarak nasıl çevirmek gerektiğini çok iyi bilir. O yüzden de öğütleri, havada kalan sözler değil, insanın içine işleyen, kalbine dokunan nasihatlerdir.
Bu eseri okuyan kişi, kendisini gerçek bir şeyhin, bir mürşid-i kâmilin karşısındaymış gibi hisseder. Eğer Allah yolunda yürümek istiyorsa, bu kitap ona o yolu bütün yönleriyle açar. Kendisine hem dünyasını, hem de âhiretini güzelleştirecek reçeteler sunar.
Editörün görüşü
Gelin Tacı, İslam tasavvuf dünyasının en çok hürmet edilen isimlerinden biri olan ve Şâzeliyye tarikatının üçüncü büyük piri addedilen İbn Atâullah el-İskenderî Hazretlerinin en bilinen eserlerinden biridir. Uzun zamandır tercümesi beklenen bu eser, Sufi Kitap'ın Hikem-i Atâiyye Şerhi'nden sonra İbn Atâullah el-İskenderî kitaplığına eklediği ikinci kitabı olması hasebiyle önem arz ediyor. El-İskenderî Hazretleri bu eserde, tasavvufla yeni tanışan ya da tasavvuf terminolojisine âşina olduğu halde işin künhüne varmak isteyen okurlara nefsi terbiyenin püf noktalarını aktarırken bu yolda bir rehberin gerekliliğinden bahsediyor. Aynı zamanda bu yolun zorluklarını salık veriyor. Sadece Allah'a güvenin ve manevî gelişim yolundaki istikrarın önemini vurgularken asıl velilerin özelliklerini ve onlara ihtimam göstermenin önemini aktarıyor.
En önemli cümle
"Ey Allah'ın kulu, Allah'tan bir şey istediğinde, O'nun seni her bakımdan düzeltip ıslah etmesini ve seni O'nun yazdığı kadere razı olacak hâle getirmesini iste!"
Bu kitap neden önemli
Gelin Tacı, İslam tasavvuf dünyasının en çok bilinen ve okunan isimlerinden biri olan İbn Atâullah el-İskenderî Hazretlerinin alanında en bilinen ve beklenen eserlerinden biri olması dolayısıyla oldukça önemlidir. Batı dilleri de dâhil olmak üzere pek çok dile tercümesi yapılmış olan Gelin Tacı, nefsin aldatmalarına kanmama ve bu dirayet neticesinde onun himayesine girmeyip onu bir binek olarak kullanarak Allah'a yaklaşma isteğinin püf noktalarını anlatır.
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, Nefis, Tezkiye, Terbiye, Derviş

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL