Savaş, Siyaset, Cinayet - Timaş Yayınları

savas-siyaset-cinayet-9786050845808.jpg

Savaş, Siyaset, Cinayet

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti Arasında: Tüm Bilinmeyenleriyle İttihat ve Terakki Dönemi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Çağdaş Türkiye Tarihi
Sayfa / Ebat: 304s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’22 / Ekim’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4580-8
Barkod: 9786050845808
Alt Başlık: İttihat ve Terakki Üzerine Yazılar
200.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
“İnkılâplar, siyasi partiler, darbeler, suikastlar, isyanlarla imparatorluğun çöküş serüvenini ihtiva eden II. Meşrutiyet Dönemi, Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya’nın yaklaşımıyla Türkiye Cumhuriyeti için paha biçilmez siyasi laboratuvar tecrübesi olmuştur.”

Savaş, Siyaset, Cinayet: İttihat ve Terakki Üzerine Yazılar, Nevzat Artuç ve Abdurrahman Uzunaslan’ın yaklaşık 25 yıllık meşakkatli çalışmalarının bir meyvesidir. Söz konusu değerli iki bilim insanı gerek yurt içi gerek yurt dışı arşivlerinden istifade ederek II. Meşrutiyet, Balkan Savaşları, Trablusgarp, Ermeni Sevk ve İskân Meselesi gibi İttihat ve Terakki dönemine ilişkin kritik problemler hususunda ulaşabildikleri yeni belge ve bilgileri bu araştırmada ortaya koydular.

• Siyasi güç odaklarının 1913 Bâb-ı Âli hesaplaşmasında neler yaşandı?
• Sadrazam Mahmut Şevket Paşa suikastının perde arkası ve akabinde yapılan tahkikatın neticeleri…
• Prens Sabahaddin’in II. Abdülhamid’e karşı başlattığı yoğun muhalefet ve Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girişini engellemeye yönelik çabaları...
• Cemal Paşa’nın Suriye’de tesis ettiği otoriter yönetim anlayışının detayları ve Osmanlı deniz gücünü artırmaya ve yenilemeye yönelik çalışmaları…
• Cemal Paşa suikastına ve suikastçılara dair son derece önemli tespitler…
• Kökenleri Fatih Sultan Mehmet devrine uzanan İstanbul Muhafızlığı nedir ve hangi dönemlerde nasıl faaliyet göstermiştir?
• İttihat ve Terakki liderleri yurt dışında neler yaşadı?
• İmparatorluğun dağılma sürecindeki siyasi iklim nasıldı?
• Talat Paşa İttihad-ı İslâm siyaseti çerçevesinde Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da hangi faaliyetlere girişti?
• Enver, Talat ve Cemal paşaların modern Türkiye’yi şekillendiren siyasetleri nelerdi?

Günümüzün en merak edilen dönemlerinden İttihat ve Terakki devrine dair tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası bu kitapta…
Editörün görüşü
Nevzat Artuç ve Abdurrahman Uzunaslan, İttihat ve Terakki araştırmaları konusunda tarih camiasında bilinen isimler. Çok sayıda kitapları, makaleleri ve araştırmaları bulunmaktadır. Savaş, Siyaset, Cinayet, bu iki ismin yaklaşık 25 yıllık araştırmalarının eseridir. Okurlar bu eserde İttihat ve Terakki Dönemi'ne ve liderlerine dair daha önce karşılaşmadıkları bilgilerle karşılaşacak, Ermeni tehcirinden Enver, Talat ve Cemal Paşa'nın Millî Mücadele'ye katkılarına kadar geniş bir alanda okuma yapma imkânına sahip olacaklardır.
En önemli cümle
İnkılâplar, siyasi partiler, darbeler, suikastler, isyanlarla imparatorluğun çöküş serüvenini ihtiva eden II. Meşrutiyet Dönemi, Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya’nın yaklaşımıyla Türkiye Cumhuriyeti için paha biçilmez siyasi laboratuvar tecrübesi olmuştur.
Bu kitap neden önemli
İttihat ve Terakki Cemiyeti, sadece Modern Türkiye için değil, Türk siyasi tarihi için oldukça önemli bir yere sahiptir. İmparatorluğun nefes almakta zorlandığı zamanlarda ortaya çıkmış, suni teneffüsle bir zamanlar dünyayı dize getirmiş imparatorluğu hayata döndürmeye çalışmıştır. Türk siyasi tarihinde vazgeçilmez bir yere sahip olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ana siyaseti, "Üç Paşalar" olarak da anılan Enver, Talat ve Cemal paşalar tarafından şekillendirilmiştir. Nevzat Artuç ve Abdurrahman Uzunaslan'ın 25 yıllık emekle hazırlamış oldukları bu kitap, Ermeni tehcirinden Enver, Talat ve Cemal paşalara düzenlenen suikastlere kadar birçok konuda bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartmaktadır.
Anahtar kelime
Tarih, İttihat Ve Terakki, Enver Paşa, Talat Paşa, Cemal Paşa, Mahmut Şevket Paşa, Bâb-ı Âli Baskını, Iı. Abdülhamid Dönemi, Prens Sebahattin, İstanbul Muhafızlığı

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL