Alemin Nizamı - Timaş Yayınları

alemin-nizami-9786256582002.jpg
Ünlü İslam âlimi Zemahşeri'nin siyasetnamesi ilk kez Türkçede!
Marka: Timaş Akademi
Sayfa / Ebat: 80s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Kasım’23 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-625-6582-00-2
Barkod: 9786256582002
Üst Başlık: Hükümdara, Adalete ve Zulme Dair Rebiü'l-Ebrar'dan Seçmeler
120.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Kisrâ, zevcesi Şirin’e hitaben “Ah şu saltanat ne güzel şey, bir de dâim olsa” deyince Şirin şöyle karşılık verir: “Dâim olsaydı bize intikal etmezdi.”

Sosyal bir varlık olan insan, tabiatı gereği tarih boyunca bir arada yaşamaya ihtiyaç duydu. Topluluklar halinde yaşayan bireylerin huzurunun sağlanması, siyaset kurumunu zorunlu kıldı. Yönetim şekilleri dönemlere göre değişse de bazı ilkeler tüm zamanlarda geçerliliğini korudu ve siyasetnamelerle nesilden nesile aktarıldı.

el-Keşşâf adlı tefsiriyle İslamî ilimler tarihine damgasını vuran Zemahşerî’nin Rebîü’l-Ebrâr ve Nusûsu’l-Ahbâr isimli eserinin siyasetle ilgili bölümleri dilimize ilk kez tercüme ediliyor.

Âlemin Nizamı ismiyle çevrilen eserde saltanat, sultan, adalet, zulüm, biat, kibir, tevazu, devlette devamlılık gibi temel konular ekseninde İslâm medeniyetinin birikimi sunuluyor. Doksan sekiz konu başlığında sahabilerin, halifelerin, âlimlerin hikmetli sözleri ibretli hikâye ve şiirlerle işleniyor. Osmanlı ulemâsı tarafından da sık sık iktibas edilen eserde aktarılan rivayetlerin mütercim Kübra Öztürk tarafından farklı kaynaklar ışığında notlandırılmış olması, dönemin ruhuna daha fazla ışık tutulmasını sağlıyor.

Editörün görüşü
Muhadarat türünün en önemli örneklerinden olan bu eser, ağırlıklı olarak Arap dili üzerine eserler ortaya koyan müellifin çalışmaları arasında da farklı bir yerde konumlanmaktadır. Kitapta yer alan bölümler, dilimize ilk kez tercüme edilmiştir.
Bu kitap neden önemli
-Kitapta yer alan bölümler ilk defa tercüme edildi. -Türkçedeki İslam siyaset düşüncesi kitaplığına önemli bir katkı sunuyor. -
Anahtar kelime
Siyasetname, İslam Siyaset Düşüncesi

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL
islam-hukukunda-iyiniyetin-korunmasi-9786256582033.jpg

İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması

Abdurrahman Bulut
Timaş Akademi
225.00 TL