Hristiyan Dünyası Ve Moğollar - Timaş Yayınları

hristiyan-dunyasi-ve-mogollar-9786050843422.jpg

Hristiyan Dünyası Ve Moğollar

Çıplak Ayaklı Hristiyan Keşişlerin Moğolları İkna Mücadelesi...
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Timaş Akademi Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi - Tarih Dizisi
Sayfa / Ebat: 368s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Kasım’21 / Kasım’21
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4342-2
Barkod: 9786050843422
Alt Başlık: Asya'ya Yolculuklar
Üst Başlık: Dinî İdealler ve Politik Kaygılar
320.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Cengiz Han’ın liderliğinde Asya’yı ve İslam dünyasının önemli bir kısmını yerle bir eden Moğollar, Hristiyan Avrupa için hem gün geçtikçe yaklaşan bir tehdit unsuru hem de ezeli düşman Müslümanlara zarar vermeleri nedeniyle önemli bir müttefik haline gelmişlerdi. Hristiyan dünyanın liderleri “Düşmanımın düşmanı dostumdur” prensibiyle Moğolları hem siyasi hem de dinî anlamda kendi yanlarına çekmeye çalışmışlardır. Bu çalışmaları en çok misyoner Hristiyan keşişler vasıtasıyla yapmışlardır.

Misyoner Hristiyan keşişler; Moğollarla nasıl diplomatik ilişkiler kurduklarını, bu ilişkileri canlı tutmak için ne gibi faaliyetlerde bulunduklarını ve bu çabaların sonuçlarını kaleme aldıkları seyahatnamelere kaydetmişlerdir. Orta Çağ’da Doğu ve Batı medeniyetlerinin etkileşimi üzerine yaptığı çalışmalarla göz dolduran Doç. Dr. Murat Tural, Hristiyan Dünyası ve Moğollar adlı eserinde, bu seyahatnameleri ve diğer birincil tarihî kaynakları detaylı bir araştırmayla harmanlayarak tarihin hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz bu döneminin üzerindeki sis perdesini aralamaktadır.

Editörün görüşü
Orta Çağ İslam tarihi ve Avrupa tarihi alanlarında çalışmalar yapan Doç. Dr. Murat Tural, bu kitapta bir fırtına gibi Asya'yı ve İslam dünyasının büyük bir kısmını yerle bir eden Moğolların Avrupa kıtasında nasıl bir izlenim bıraktıkları ve ardından onlara karşı Avrupalı idarecilerin takındıkları sorusuna cevap aranmaktadır. Bu bağlamda Papalık kurumunun emriyle Hristiyan misyoner keşişlerin yürüttükleri diplomatik temaslara ve bu temasların sonuçlarına odaklanılmıştır.
En önemli cümle
Avrupa kıtasına Moğollardan önce adımlarını atan bazı kavimler Katolik Hristiyanlık lehine kazanılmıştı. Yeni fatihlerin kimlikleri hakkında kimse yeterli bilgiye sahip olmasa da, onlar da gönül dili ile yatıştırılabilir hatta daha büyük bir ideali gerçekleştirmek üzere kullanılabilirlerdi.
Bu kitap neden önemli
Doç. Dr. Murat Tural'ın kaleme aldığı bu çalışma, XIII. yüzyılda önemli bir askerî güç olarak ortaya çıkan Moğolların dünya siyasetinde nasıl bir etkiye sebep olduğunu tespit etmek ve dinî dürtüden uzak olan bu harekâtın yatıştırılması için Katolik dünyasının hangi teşebbüsler içerisine girdiğini sorgulamaktadır.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL
Yeni
islam-hukukunda-iyiniyetin-korunmasi-9786256582033.jpg

İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması

Abdurrahman Bulut
Timaş Akademi
225.00 TL
turk-bahri-memlukler-doneminde-hadis-ilmi-9786256582019.jpg

Türk (Bahri) Memlükler Döneminde Hadis İlmi

Nagihan Emiroğlu
Timaş Akademi
310.00 TL