Seküler Yönetim Üzerine Yazılar - Timaş Yayınları

sekuler-yonetim-uzerine-yazilar-9786050843613.jpg

Seküler Yönetim Üzerine Yazılar

Orta Çağ Batı Siyaset Düşüncesinin Temel Taşlarından Biri...
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Siyasetname Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi - Batı Siyaset Düşüncesi
Sayfa / Ebat: 144s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Aralık’21 / Aralık’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4361-3
Barkod: 9786050843613
Orijinal Dil: İngilizce
150.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Orta Çağ Avrupası'nın önemli fikir adamlarından biri olan Padovalı Marsiglio'nun kaleme aldığı Seküler Yönetim Üzerine Yazılar isimli bu eser, yazıldığı dönemde dinî otorite ile siyasi otorite arasındaki iktidar mücadelesinin detaylarını ortaya koyarken yazarın tercihini siyasi otoriteden yana kullandığını gözler önüne sermektedir. Yazar, bu tercihini gerekçelendirirken de oldukça detaylı bir şekilde dünyevi otoritenin gerekliliği ve üstünlüğünden bahsetmektedir.

Eser, Defensor Minor ve De Translatione İmperii isimlerini taşıyan iki ayrı çalışmanın Cambridge University Press tarafından Writings on the Empire adıyla bir araya getirilmesiyle meydana gelmiştir. Yazıldığı dönem için oldukça aşırı gibi görünen bu düşünceler daha sonraki yüzyıllarda ortaya çıkacak olan seküler yönetim tarzının temel taşlarını oluşturmuştur. Bu eser, Batı siyaset düşüncesini derinden etkileyen klasik metinlerin başında gelir.

Editörün görüşü
Orta Çağ'da Kilise ile İmparatorluklar arasındaki güç mücadelesinin siyasi ve toplumsal yaşam üzerindeki etkilerinden yola çıkarak imparatorlukların yanında yer alan ve bu pozisyonunu yazdığı eserlerle sağlamlaştıran önemli bir isimdir Padovalı Marsiglio. Bu çalışmasında da Orta Çağ Avrupası için oldukça dikkat çekici ve rahatsız edici bulunan dinin dünyevi olan üzerindeki etkisinin azaltılması fikrini ortaya atmış ve detaylandırarak savunmuştur.
En önemli cümle
Ayrıca dünya hayatında mücbir yasalar oluşturma veya vaz etme veya bir şeyi yapma veya terk etme adına dünya hayatındaki insanları sıkıştırarak, bu yasalar doğrultusunda canlara veya mallara verilen ceza vasıtasıyla mücbir yargılamada bulunma otoritesi veya yetkisi, toplu veya müstakil olmaları fark etmeksizin, hiçbir piskoposa veya presbitere, ne de onlardan oluşan münferit bir meclise de ait değildir.
Bu kitap neden önemli
Bu eser, Orta Çağ Avrupası'nın önemli düşünürlerinden olan Padualı Marsiglio'nun devlet yönetimi ile dini kurumların ilişkilerini belirleyen ve devleti dini kurumların üzerine yerleştiren düşüncelerini bir araya getirmesiyle oluşmuştur. Eser, iki ayrı çalışmanın bir araya getirilmesiyle meydana gelmiştir. Defensor Minor ve De Translatione İmperii isimlerini taşıyan bu iki çalışma, Padualı Marsiglio'nun, imparatorluklar ile Papalık kurumu arasında çekişmelerin yaşandığı bir dönemde, imparatorlukların haklı olduğunu ortaya koymak için kaleme alınan önemli metinlerdir. Bu metinler, ilerleyen dönemlerde çizgileri netleşen laik yönetim anlayışının çerçevesini de çizmeye başlamıştır. Bu çalışma, Cambridge University Press'in Batı Siyaset Düşüncesi Klasikleri Dizisi ile günümüz okuyucusuna ulaştırılan çok önemli bir eserdir.
Anahtar kelime
Siyasetname, Orta Çağ Avrupası, Papalık, Laiklik

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
osmanlinin-bagdattaki-son-yillari-9786256582088.jpg

Osmanlı’nın Bağdat’taki Son Yılları

Timaş Akademi
440.00 TL
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL