İslam'ın Güleryüzü - Timaş Yayınları

islamin-guleryuzu-9786059778688.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

İslam'ın Güleryüzü

Muhammad İkbal ve Mevlana ile açılan hidayet kapısı. Fransız düşünür Eva de Vitray'in İslam'la müşerref olmasının ilginç hikâyesi.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 176s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Haziran’18 / Ocak’20
Baskı Sayısı: 19
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-68-8
Barkod: 9786059778688
Orijinal Dil: Fransızca
140.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Aristokrat ve Katolik bir aile içinde yetişti.

Seçkin tabakaya mensup çocukların okuduğu okullarda eğitim gördü.

Profesör oldu. Sorbonne ve Ezher başta olmak üzere birçok ülkenin pek çok üniversitesinde dersler, konferanslar verdi.

Fransa’nın dünya çapında en saygın bilim ve araştırma kurumu, İlmî Araştırmalar Millî Merkezi’nde (CNRS), yönetici ve uzman olarak çalıştı.

Yüzyılımızın en ünlü bilim ve fikir adamlarıyla beraber oldu, onları yakından tanıdı ve kendileriyle ortak çalışmalar yaptı.

Bir gün İkbâl’i, onun aracılığıyla da Mevlâna’yı keşfetti.

O ikisi sayesinde İslâm’a kavuşunca araştırıcı, sorgulayıcı ruhu nihayet sükûna erdi.

Bu kitapta o değerli Hanımefendi’nin gerçeği arayışı anlatılıyor.
Heyecan verici bu serüven boyunca yaşadığı dikkate değer olaylar, tartışmalar,
düşünen bir beynin soruları, tereddütleri, şüpheleri kendi ağzından soru cevap şeklinde aktarılıyor.
Editörün görüşü
Hz. Peygamber bir hadisinde şöyle buyuruyor: "Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar." Eva de Vitray Meyerovitch tam da bu sözün bir tezahürüdür; ama bir farkla... O İslam ile çilesini çekerek müşerref olur. 40 yaşında İslamiyet ile tanışan ve o yaşına kadar Hakk'ın ve Hakikat'in arayışı içinde olan mühtedi bir hanımefendinin, İslamiyete yaklaşımı da biz mirasyediler gibi olmayacaktır elbette. Her okuduğu şeye ve bilhassa mensubu olduğu dine bir çocuk merakı ve safiyetiyle bakacaktır. Bu cihetten bakıldığında İslam'ın Güleryüzü, hem içeriği hem de anlatımıyla oldukça etkileyici ve çarpıcı bir hikâyedir. Kitapta, Muhammed İkbal ve Hz. Mevlâna'nın da fikir dünyasından, şiirlerinden bahsedilir. Bu yönden de, bu iki bilgenin fikir dünyasına giriş mahiyettedir.
En önemli cümle
"Gerçekliğin hiçbir şekli, insan zihni kadar güçlü, diriltici ve muhteşem değildir."
Bu kitap neden önemli
İslam'ın Güleryüzü kitabını, farklı ve ilginç kılan şey, batılı bir hanımefendinin Orta Doğu'dan çıkan bir dini tercih etmesidir. Hiç kuşkusuz kitabı daha ilginç kılan şey ise, bu dine batıdan bakan bir kimsenin bu dinin evrensel olduğunu görebilmesidir. Eva de Vitray Meyerovitch, Katolik bir ailede büyür; ama kafasındaki sorulara bu oluşum içerisinde cevap alamayıp manevi bir arayışa yönelir. Mühtedi bir âlimin dilinden, dünyaya yeniden gözlerini açmışçasına saf ve berrak olan nazarından bu arayışın samimi öyküsünü dinlemek, İslam'ı ve tasavvufu, bu perspektiften anlamak, hayli dikkate değer ve önemlidir; çünkü yeni doğmuş bir bebeğin meraklı gözlerinden dünyayı tanımak ve görmek gibidir bu. Kitap, Eva Vitray Hanım'ın, dinler tarihini, tasavvufu, aynı zamanda Hz. Mevlâna ve Muhammed İkbal'in görüş ve düşüncelerini anlatması, onların şiirlerinden bazı bölümleri aktarması bakımından da geniş bir muhtevaya sahiptir ve bu iki bilgenin fikir dünyasına giriş mahiyetindedir.
Anahtar kelime
Kur'An, Tevrat, İncil, İslam, Hristiyan, Musevi, Allah, Rahman, Rahim, Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa, Hallac-ı Mansur, Muhammed İkbal, Mesnevi, Tasavvuf, Tarikat, Sufi, Şeyh, Mürid, Mürşid, Kemal, Kamil, İnsan, Hakikat, Dua, Aşk, Psikoloji, Edirne, Sahaflar

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL