Osmanlı Bahriyesinde Lojistik - Timaş Yayınları

osmanli-bahriyesinde-lojistik-9786050844610.jpg

Osmanlı Bahriyesinde Lojistik

Denizlerde lojistiği göz ardı ederek gemi yüzdürülemez...
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Timaş Akademi Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi - Tarih Dizisi
Sayfa / Ebat: 544s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Mayıs’22 / Mayıs’22
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4461-0
Barkod: 9786050844610
Üst Başlık: İmkânlar, Kabiliyetler ve Üslerin Durumu (1867-1914)
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Dr. Funda Songur’un Osmanlı Bahriyesinde Lojistik adını verdiği bu eser, 1867 ilâ 1914 yılları arasına odaklanarak Osmanlı Bahriyesinin lojistik imkân ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmak ve Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü coğrafi sınırlar kapsamında donanma üslerinin modernleşme yeterliliğini incelemek üzere “modern donanmalar çağının başlangıcında Osmanlı Devleti’nde bahriye lojistiği nasıl yönetiliyordu?” sorusuna cevap aramaktadır. Kitap ayrıca Osmanlı Bahriyesinin lojistik anlayışını ortaya çıkarmak ve aynı zamanda Osmanlı sularında seyir halinde bulunan yabancı devletlerin donanma gemileri tarafından gerçekleştirilen lojistik faaliyetlerini incelemektedir.

Songur bu çalışmasında, Osmanlı Bahriyesinin lojistik anlayışını dört temel adım ışığında açıklamış ve altı ana faaliyet alanında örneklendirmiştir. Böylece Osmanlı Bahriyesinde ikmal sisteminin yapısal analizini ortaya koymuştur. Yazar ayrıca ileri sürdüğü bahriye lojistiği yönetimi kavramının her bir alt sürecini Osmanlı Bahriyesinde inceleyerek; planlama, organizasyon ve denetim kifâyeti süreçlerini genel tarihsel neticelere dayanarak açıklamıştır. Bunu yaparken de Osmanlı Devleti’nin jeostratejik konumu ve bu nedenle Osmanlı sularındaki yabancı unsurların varlığını dikkate alarak deniz gücünün tarihin akışı üzerindeki etkisini bir kez daha kanıtlamıştır.

Osmanlı deniz gücünün en önemli yapısal sacayaklarından biri olan lojistik kavramı hiç bu kadar kapsamlı çalışılmadı.

Editörün görüşü
Osmanlı bahriyesinin lojistik unsurları şu ana kadar tabiri caizse pek ele alınmamış. Bu kitap, belki de ilk olarak Osmanlı bahriyesinde lojistik ana başlığı altından Osmanlı deniz kuvvetlerinin lojistik imkanlarını, lojistik kabiliyetlerini ve üslerinin durumunu bir bütün olarak ele alan tek eser. Bu özellik de kitabı Osmanlı bahriyesi üzerine yazılan diğer çalışmalardan ayrıştırmaktadır.
En önemli cümle
Özellikle dünya savaşlarından sonra oldukça popülerlik kazanan lojistik kavramı bugün hem askeri hem sivil alanda sıkça kullanılmakta ve birçok bilim insanının da çalışma sahası olarak ilgisini çekmektedir.
Bu kitap neden önemli
Osmanlı Bahriye Nezareti'nin kurulduğu 1867 yılından Osmanlıların denizcilikte yeni bir konsepte geçtiği 1914 yılına kadar olan dönemde Osmanlı bahriyesinin lojistik unsurlarını ele alan bu eser alanında ilk olması hasebiyle büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
turk-bahri-memlukler-doneminde-hadis-ilmi-9786256582019.jpg

Türk (Bahri) Memlükler Döneminde Hadis İlmi

Nagihan Emiroğlu
Timaş Akademi
250.00 TL
Yeni
devlet-yonetiminde-ahlak-ve-siyaset-9786050848250.jpg

Devlet Yönetiminde Ahlak Ve Siyaset

Ebu Hasan Ali Ibn Muhammed Ibn Habib Maverdi
Timaş Akademi
150.00 TL
osmanli-devlet-teskilatinda-reisulkuttablik-xviii-yuzyil-9786050847376.jpg

Osmanlı Devlet Teşkilatında Reisülküttablık (Xvııı. Yüzyıl)

Timaş Akademi
230.00 TL